UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver

 

Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

Lebiodka pospolita (oregano)

Lebiodka pospolita (oregano)Lebiodka pospolita (Origanum vilgare) jest bardziej znana jako oregano. Określenie to wywodzi się greki: oros to góra, a ganos – radość. Oregano to zatem „radość góry”. Dodajmy – nie tylko jednej góry, ale gór z rejonu śródziemnomorskiego, których zbocza były bujnie porośnięte żywymi, różowato-fioletowymi kwiatami lebiodki. Uważano je za symbol szczęścia.

 

Zioło to pochodzi z Europy i ze Środkowego Wschodu. Jest rośliną wieloletnią, potrzebującą słońca i gleby gliniasto-piaszczystej z dodatkiem żyznego humusu. Potrafi osiągnąć wysokość powyżej 1 metra. Ma rozgałęzione łodygi i liście pokryte włoskami. Białe, różowe lub fioletowe kwiaty pojawiają się latem, najczęściej od lipca do sierpnia. Ziele zbiera się, kiedy tylko roślina zaczyna kwitnąć. Liście i łodygi najlepiej bowiem suszyć wtedy, gdy kwiaty są w pełnym rozkwicie – smak zioła jest najbardziej aromatyczny właśnie w tym czasie.

Lebiodka swoim zapachem przypomina tymianek. Zioło to zawiera olejki eteryczne, taniny, żywice, garbniki, flawonoidy, sterole, gorycze, kwas ursolowy i witaminę C.

Reklama
Reklama

 

Jest uniwersalnym środkiem o działaniu pobudzającym, wzmacniającym i regulującym. Poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego, zwiększa apetyt, wzmaga wydzielanie śliny, soku żołądkowego oraz żółci, a także ułatwia przyswajanie pokarmu. Skutecznie przeciwdziała niektórym objawom zespołu złego wchłaniania, zwłaszcza biegunkom i wzdęciom. W niewielkim stopniu wpływa na wytwarzanie żółci przez wątrobę oraz zwiększa ilość wydalanego moczu. Pobudza też czynność gruczołów potowych.

Oregano posiada również wartościowe walory smakowe oraz aromatyczne. Często jest używane w potrawach z pomidorów i z mięsa, zwłaszcza z drobiu, a także w pizzach i we włoskich sosach. Wchodzi w skład ziół prowansalskich.

Substancje czynne zawarte w olejku działają odkażająco i wiążą toksyczne produkty przemiany materii. Olejek ten jest również doskonałym domowym środkiem stosowanym do płukania jamy ustnej i gardła oraz do inhalacji w stanach zapalenia górnych dróg oddechowych.

W czasach średniowiecznych olej z tej rośliny przepisywano na bóle zębów oraz jako antidotum na jadowite ugryzienia. Stosowany zewnętrznie, łagodził swędzenie. Wierzono również, że ziele lebiodki zabezpieczało przed złymi czarami, a nawet przynosiło szczęście. Wieniec zakładany przez młodą parę był znakiem radosnego wydarzenia.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA