UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Oczyszczacze powietrza
Oczyszczacze powietrza
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

Leki przeciwzakrzepowe mogą ochraniać organy przeznaczone do transplantacji

Leki przeciwzakrzepowe mogą ochraniać organy przeznaczone do transplantacjiOrgany przeznaczone do transplantacji mogą ulec poważnym uszkodzeniom podczas zabiegu, ale wygląda na to, że opracowano właśnie sposób ich ochrony, który pozwoli zapobiec uszkodzeniom i umożliwi ich optymalne funkcjonowanie po zabiegu.

 

Podczas zabiegu transplantacji pomiędzy dawcą a biorcą istnieje pewien okres, w którym organ jest pozbawiony normalnego przepływu krwi. Sytuacja taka może powodować uszkodzenia tego narządu. Ale niebezpieczny jest również moment przywracania obiegu krwi – wówczas uszkodzenia mogą być spowodowane przez skrzepy (ryzyko ich powstania jest dość duże).

Naukowcy z Francji pod kierunkiem dr. Thierry’ego Haueta zaczęli się zastanawiać, czy leki przeciwzakrzepowe mogłyby ochronić transplantowane organy przed negatywnymi skutkami braku przepływu krwi. Zespół badawczy przetestował takie właśnie zastosowanie leku o nazwie fondaparinux w eksperymentalnym zabiegu przeszczepu nerek. Zastosowanie leku przeciwzakrzepowego miało związek z lepszym funkcjonowaniem nerki zarówno od razu po zabiegu, jak i kilka miesięcy później.

Reklama
Reklama

 

– Każdego dnia z powodu braku organów nadających się do przeszczepu umierają ludzie. Nasze badania przedstawiają korzyści wynikające z zastosowania terapii przeciwzakrzepowej wykorzystującej nowe oraz znane już leki w momencie pobierania organu od dawcy – mówi dr Hauet. – Stosowanie tych leków może mieć wpływ na liczbę dostępnych organów i umożliwić stosowanie organów między innymi pochodzących od dawców o gorszym stanie zdrowia.

Stosowanie leków przeciwzakrzepowych mogłoby być ważnym dodatkiem do aktualnie obowiązujących protokołów transplantacyjnych i mieć wpływ na poprawę rezultatów zabiegów u pacjentów otrzymujących między innymi takie organy, jak nerki, wątroba, śledziona, płuca i serce.

 

Źródło: www.sciencedaily.com


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA