Len zwyczajny, a jakże niezwykły i uniwersalny. Dobroczynnie wpływa na błony śluzowe przełyku, żołądka i dwunastnicy. Jest doskonałym środkiem przeciwkaszlowym i działa kojąco na oskrzela. Łagodzi także schorzenia skórne. Panowie dbający o zdrowie prostaty powinni się nim szczególnie zainteresować, panie zaś z pewnością wiedzą, że znajdą go w najdroższych kosmetykach.

 

Len ma niezwykłe właściwości zdrowotne. Zawiera m.in. związki śluzowe, białka, sterole, kwasy organiczne, enzymy i sole mineralne (m.in. magnezu, cynku i żelaza). Jest zasobny w olej bogaty w glicerydy kwasów nienasyconych oraz fitosterole i witaminę E.

 

Na dobre trawienie

Zmielone nasiona lnu pozytywnie wpływają na strukturę naszego przewodu pokarmowego. W połączeniu z innymi roślinami, takimi jak na przykład migdałecznik chebułowiec i cynamonowiec cejloński, wspierają zdrowie żołądka i jelit, osłaniając je i regulując ich pracę.

Siemię lniane zawiera dużą ilość błonnika wspomagającego naturalną pracę jelit. Ponieważ pęcznieje on w żołądku i daje uczucie sytości, w znaczny sposób ogranicza apetyt.

Reklama

 

Kaszel, ból gardła, zgaga i refluks

Wyciągi wodne z siemienia zawierają śluz o dużej lepkości i odporności na czynniki hydrolizujące. Podane doustnie powlekają błonę śluzową gardła i przełyk. Utrzymują się dość długo, tworząc film ochronny, a tym samym regenerują i chronią przed bezpośrednim podrażnieniem spowodowanym na przykład kaszlem lub refluksem.

 

Wzmocnienie układu krążenia

Fitosterole i nienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w oleju z lnu pozytywnie oddziałują na układ krążenia, usuwają z organizmu nadmiar „złego” cholesterolu, jednocześnie podnosząc poziom tego „dobrego”. Wpływają na rozszerzanie naczyń wieńcowych i zwiększają moc skurczu mięśnia sercowego, zmniejszając ryzyko nadciśnienia, miażdżycy i chorób serca.

 

Ochrona prostaty

Przerost prostaty to częsta dolegliwość mężczyzn po 40. roku życia, dlatego powinni oni uwzględnić w swojej diecie nasiona lnu zwyczajnego. Len jest jedyną rośliną uprawianą przez człowieka, która może wytworzyć tłuszcz zawierający ponad 50 proc. wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Dzięki pozytywnemu działaniu tych kwasów oraz flawonoidów i lignanów, będących roślinnymi odpowiednikami estrogenów, zapobiegają one rozrostowi gruczołu krokowego.

 

Len dla urody

Olej wpływa nie tylko na poprawę zdrowia, lecz także na kondycję skóry, włosów i paznokci. Stosowany jest do naturalnego nawilżenia, uelastycznienia i odżywienia skóry. Chroni ją przed promieniowaniem UV, zapobiegając oparzeniom słonecznym. Zawarta w nim witamina E zabezpiecza naskórek przed wcześniejszym jego starzeniem.

Żyj Długo