UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Oczyszczacze powietrza
Oczyszczacze powietrza
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Choroby nerek – rodzaje i objawy

  głupia pi......a,jak chcesz kogoś szkolić to wypierdzielaj pracować z dziećmi w szkole... Mój syn jest bardzo chory i nieraz też pisze na klawiaturze ...
  Kasia
 • Grupy krwi a żywienie

  niedouczony cymbał. polecam przestudiowanie podstaw genetyki i dziedziczenia - nie ma nic zaskakującego w Twojej grupie krwi.
  dr hyde
 • Kiedy można orzec ubezwłasnowolnienie

  Witam
  Od dłuższego czasu żona zaciąga długi i bierze pożyczki. Dwa lata temu zrobiłem rozdzielność majątkową. Pomimo tego nadal zaciąga długi. Byliśmy ...
  M
 • Jak długo gotować wodę, by nie pogorszyć jej smaku...

  Obecnie w wodociągowej wodzie jest stosunkowo mało fluoru, bo wodę czyści się ozonem i w ogóle bardziej przyjaźnie. Ozon dość szybko się rozkłada, wię...
  Pawcio

Luteina – sprzymierzeniec naszego wzroku

Luteina – sprzymierzeniec naszego wzrokuWzrok to jeden ze zmysłów, który doceniamy najbardziej. Dzięki niemu rozpoznajemy kolory i kształty oraz bodźce świetlne z otaczającego nas świata. Musimy szczególnie dbać o oczy, by służyły nam jak najdłużej. Naszym sprzymierzeńcem jest luteina, która eliminuje szkodliwe dla wzroku wolne rodniki oraz zmniejsza ryzyko zachorowania na zwyrodnienie plamki żółtej oka.

 

Luteina to związek chemiczny (jeden z karotenoidów), żółty barwnik tkanek roślin. Występuje w takich owocach i warzywach, jak jagody, szpinak, brokuły, sałata, pietruszka, kabaczek, rabarbar i kukurydza. Można ją również znaleźć w ludzkim organizmie, na przykład w siatkówce oka (głównie w plamce żółtej oraz soczewce), skórze, tkankach oraz mózgu. Niestety, ciało człowieka nie potrafi jej samodzielnie produkować, dlatego istotne jest, by dostarczać ją wraz z pożywieniem. Luteina (razem z zeaksantyną, innym karotenoidem) odpowiada za eliminację wolnych rodników, które zagrażają narządowi wzroku. Pełni również funkcję ochronną przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB.

Reklama
Reklama

 

Kto powinien przyjmować luteinę?

Luteinę powinny przyjmować osoby narażone na długotrwałe przebywanie przed monitorem komputera i przed telewizorem oraz w pomieszczeniach oświetlanych sztucznym światłem, a także wszyscy zażywający częstych kąpieli słonecznych. Pomyśleć o niej powinni także ci, którzy borykają się z uzależnieniami (od alkoholu i nikotyny, a nawet od kawy i mocnej herbaty). Szczególnie zalecana jest osobom obciążonym genetycznie ryzykiem zachorowania na zaćmę, jaskrę, nadciśnienie tętnicze w gałce ocznej oraz wszelkiego rodzaju alergie występujące w obrębie narządu wzroku. Z najnowszych badań wynika również, że luteina pozytywnie wpływa na ludzi w podeszłym wieku, gdyż chroni przed zanikami pamięci oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej oka. Ponadto poprawia elastyczność oraz nawilżenie skóry. Obecność luteiny stwierdzono także w krwi pępowinowej oraz w mleku matki karmiącej. Nie zaleca się jednak przyjmowania preparatów z luteiną kobietom w ciąży. Lepiej będzie, jeżeli przyszłe mamy będą ją dostarczać do organizmu w produktach naturalnych, takich jak owoce i warzywa.

 

Luteina w kosmetologii

Luteina dzięki swoim właściwościom znalazła zastosowanie jako składnik kremów na powieki lub pod oczy. Ma ona za zadanie łagodzić podrażnienia, rozjaśniać sińce pod oczami, usuwać oznaki zmęczenia oraz redukować i zmniejszać zmarszczki wokół oczu.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA