Zdrowa skóra, włosy i paznokcie, mocne zęby, silne mięśnie, a także dobry wzrok – wszystko to jest możliwe dzięki substancjom mineralnym zawartym w organizmie. Często nie zdajemy sobie sprawy, że wapń, selen, żelazo, cynk czy magnez są niezwykle ważne dla ludzkiego zdrowia. Ich braki przyczyniają się do wielu chorób i nieprzyjemnych dolegliwości.

 

Minerały i mikroelementy odgrywają ważną rolę w procesach przemiany materii w ludzkim organizmie. Jeżeli zabraknie któregokolwiek z nich, ciało szybko sygnalizuje nam jego niedobór. Objawia się to najczęściej złym wyglądem, gorszym samopoczuciem, słabszą wydolnością organizmu, pogorszoną sprawnością mięśni oraz wytrzymałością kości. Dlatego niezwykle istotne jest dbanie o utrzymywanie ich na właściwym poziomie. Dzięki temu na dłużej zachowamy młodość, urodę i sprawność fizyczną.

 

Lśniące włosy

Jeśli włosy stają się łamliwe, matowe i zaczynają wypadać, oznacza to, że w organizmie brakuje cynku. Kontroluje on metabolizm aminokwasów, które są podstawowym budulcem włosa. W codziennej diecie nie powinno także zabraknąć selenu, gdyż jego niedobór może się przyczyniać do wypadania włosów.

Aby zadbać o kondycję włosów, należy uzupełnić swoją dietę w produkty bogate w cynk oraz selen, czyli mięso, podroby, jajka, ryby, sery, produkty zbożowe, ryż oraz drożdże piwowarskie.

Reklama

 

Zdrowa skóra

Do zachowania zdrowego wyglądu skóry niezbędny jest cynk, gdyż uczestniczy on w tworzeniu nowej tkanki łącznej i kolagenu oraz w przemianach białek i węglowodanów.Istotne są także miedź (odpowiada za zdrowy koloryt skóry) oraz selen (tworzy barierę ochronną przed wolnymi rodnikami).

Dieta osoby chcącej zachować zdrowy wygląd skóry powinna się składać z kurzych jaj (zwłaszcza żółtek), mięsa i podrobów, gdyż w tych produktach znajduje się najwięcej cynku. Bogate w miedź jest pieczywo pełnoziarniste, nasiona, orzechy, owoce suszone oraz ryż. Najwięcej selenu zawierają żółte sery, grzyby, produkty pełnoziarniste, czosnek oraz drożdże.

 

Ładne paznokcie

Paznokcie składają się głównie z substancji zwanej keratyną. Cynk, niezbędny do syntezy białek, zapewnia zdrowy wygląd i prawidłowy wzrost płytki paznokciowej. Drugim ważnym minerałem jest żelazo. Jego niedobór sprawia, że paznokieć staje się kruchy i zmienia się jego kształt (wklęśnięcie płytki), a u jego podstawy pojawiają się poprzeczne bruzdy. Zwiększoną łamliwość powoduje także niedobór krzemu oraz jodu.

Produktami bogatymi w wymienione minerały odpowiadające za kondycję paznokci są ryby, mięso, wątróbka, żółtka jaj, produkty pełnoziarniste oraz warzywa strączkowe.

 

Dobry wzrok

Przekazywanie bodźców wzrokowych do mózgu odbywa się dzięki milionom mikroskopijnych kanałów wapniowych, dlatego niezbędny jest do tego wapń. Równie istotne funkcje przy obróbce bodźców świetlnych pełnią sód i potas. Z kolei cynk i miedź regulują procesy widzenia zachodzące w głębi oka.

Aby długo cieszyć się dobrym wzrokiem, należy jeść produkty z dużą zawartością wapnia (chudy twaróg, mleko oraz jego przetwory). Warzywa i owoce oraz potrawy z pełnego ziarna dostarczą z kolei odpowiednią ilość selenu oraz potasu.

 

Mocne zęby

Najważniejszym budulcem masy kostnej, zębowej oraz łącznej jest wapń. Około 99 proc. tego pierwiastka znajduje się właśnie w kościach, a zaledwie 1 proc. w różnych innych tkankach organizmu, w tym we krwi. Jeżeli w organizmie zabraknie tego minerału, ciało zaczyna pobierać go z układu kostnego, co niestety w konsekwencji go osłabia i prowadzi do osteoporozy. Również fosfor oraz magnes stanowią ważny element budulcowy kości i zębów.

Aby zapewnić prawidłowy rozwój układu kostnego, warto regularnie spożywać produkty bogate w białko, wapń i witaminę D. Nie powinno również zabraknąć owoców, a zwłaszcza jabłek, które wzmacniają i naturalnie oczyszczają zęby.

 

Silne mięśnie

Utrata składników mineralnych bardzo szybko odbija się na sprawności mięśni. Wapń przewodzi impulsy nerwowe, które stymulują ruchy mięśni i dlatego jest niezbędny do ich prawidłowej pracy. Magnez pomaga im się odprężyć i zregenerować po wysiłku. Jego niedobór prowadzi często do mimowolnych skurczów. Sód oraz potas są niezbędne zwłaszcza przy dużym wysiłku, gdy brakuje czasu na szybką regenerację. Żelazo jest nośnikiem tlenu potrzebnego w procesach energetycznych tkanki mięśniowej.

Najwięcej magnezu znajdziemy w orzechach, a wapń możemy najszybciej pozyskać z mleka i jego przetworów. Świetnym źródłem potasu są pomidory.