UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Tłuszczaki

  Może musk se,, wycisknoleś"?
  Chelmód
 • Kleptomania. Chory czy złodziej?

  Chciałam napisać: problem ze szwagierką
  Kami
 • Kleptomania. Chory czy złodziej?

  Doris ja mam podobny problem, tez z bratową. Pcha się do nas ciągle pod pretekstem pomocy w pracach domowych a tak naprawde nas okrada. Ja nie chce, ż...
  Kami
 • Nowotwory kości

  Witam.. Mój ojciec ma raka kości i, wykryty w lutym tego roku. Lekarze dali mu kilka miesięcy życia. W tej chwili jak on to nazywa "chodzi na imprezy ...
  anita

Na lęk przed dentystą najlepsze jest poczucie humoru

Na lęk przed dentystą najlepsze jest poczucie humoru Dobra wiadomość – optymizm i humor mogą pomóc opanować lęk przed dentystą. Szwedzcy naukowcy z Sahlgrenska Academy na Uniwersytecie w Göteborgu zbadali, jakie strategie stosują pacjenci gabinetów dentystycznych, którzy boją się czekających ich zabiegów. Okazało się, że najlepiej sprawdza się optymistyczne podejście pacjenta oraz humor w kontaktach z lekarzem.

 

 

Strach przed dentystą jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych. Często sprawia, że unikamy wizyty u stomatologa. Czasami zamienia się nawet w fobię. Aby zrozumieć, na czym polega istota lęku przed tego typu zabiegami, naukowcy z Göteborga przeprowadzili dwa różne badania.

Badanie 1. Jenny Bernson i jej koledzy poprosili pacjentów gabinetów stomatologicznych o wypełnienie kwestionariusza. Na podstawie zebranych odpowiedzi wyróżniono pięć różnych strategii. Są to:

 • Stawianie czoła swoim lękom („Poradzę sobie, chociaż się boję”);

 • Rozpraszanie uwagi (nucenie pod nosem, liczenie i wszystko to, co pozwala odwrócić uwagę od leczenia);

 • Zdystansowanie się (na przykład tłumaczenie, że ból daje podobne odczucia, co odrętwienie);

 • Modlitwa („Modlę się, żeby to szybko minęło”);

 • Optymizm.

Reklama
Reklama

 

Okazało się, że właśnie optymistyczne podejście daje najlepsze efekty, a pacjenci je stosujący regularnie odwiedzają stomatologa.

Badanie 2. Drugie badanie polegało na rozmowach z pacjentami. Po ich przeprowadzeniu naukowcy doszli do wniosku, że humor w kontakcie z lekarzem to jeden z najważniejszych czynników zmniejszających lęk przed dentystą. Humor redukuje poziom stresu, obala psychologiczne bariery pomiędzy pacjentem a lekarzem i tworzy przyjemną atmosferę.

 

Źródło: medicalxpress.com


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA