UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver

 

Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

Na lęk przed dentystą najlepsze jest poczucie humoru

Na lęk przed dentystą najlepsze jest poczucie humoru Dobra wiadomość – optymizm i humor mogą pomóc opanować lęk przed dentystą. Szwedzcy naukowcy z Sahlgrenska Academy na Uniwersytecie w Göteborgu zbadali, jakie strategie stosują pacjenci gabinetów dentystycznych, którzy boją się czekających ich zabiegów. Okazało się, że najlepiej sprawdza się optymistyczne podejście pacjenta oraz humor w kontaktach z lekarzem.

 

 

Strach przed dentystą jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych. Często sprawia, że unikamy wizyty u stomatologa. Czasami zamienia się nawet w fobię. Aby zrozumieć, na czym polega istota lęku przed tego typu zabiegami, naukowcy z Göteborga przeprowadzili dwa różne badania.

Badanie 1. Jenny Bernson i jej koledzy poprosili pacjentów gabinetów stomatologicznych o wypełnienie kwestionariusza. Na podstawie zebranych odpowiedzi wyróżniono pięć różnych strategii. Są to:

  • Stawianie czoła swoim lękom („Poradzę sobie, chociaż się boję”);

  • Rozpraszanie uwagi (nucenie pod nosem, liczenie i wszystko to, co pozwala odwrócić uwagę od leczenia);

  • Zdystansowanie się (na przykład tłumaczenie, że ból daje podobne odczucia, co odrętwienie);

  • Modlitwa („Modlę się, żeby to szybko minęło”);

  • Optymizm.

Reklama
Reklama

 

Okazało się, że właśnie optymistyczne podejście daje najlepsze efekty, a pacjenci je stosujący regularnie odwiedzają stomatologa.

Badanie 2. Drugie badanie polegało na rozmowach z pacjentami. Po ich przeprowadzeniu naukowcy doszli do wniosku, że humor w kontakcie z lekarzem to jeden z najważniejszych czynników zmniejszających lęk przed dentystą. Humor redukuje poziom stresu, obala psychologiczne bariery pomiędzy pacjentem a lekarzem i tworzy przyjemną atmosferę.

 

Źródło: medicalxpress.com


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA