Nadżerka żołądka, czyli nieżytowe lub nadżerkowe zapalenie błony śluzowej żołądka, to płytki ubytek w błonie śluzowej wyścielającej żołądek. Choroba jest często mylona z wrzodami żołądka.

 

Wrzód to również ubytek w błonie śluzowej, jednak dotyczy głębszych jej warstw. Nadżerka związana jest jedynie z warstwą powierzchniową, a więc z samym nabłonkiem błony śluzowej. By jednak nie doszło do pojawienia się wrzodów, nadżerkę trzeba jak najszybciej zdiagnozować i wyleczyć.

 

Przyczyny

Przyczyny nadżerki żołądka to:

  • obecność bakterii Helicobacter pylori
  • stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (a także innych leków, które mogą podrażniać błonę śluzową)
  • palenie papierosów, które prowadzi do osłabienia bariery ochronnej w żołądku
  • refluks dwunastniczo-żołądkowy (choroba, która charakteryzuje się zarzucaniem żółci do żołądka)
  • stres i zła dieta

Reklama

 

Objawy

Objawy nadżerki są podobne do choroby wrzodowej, ale mogą być znacznie bardziej nasilone. Charakterystyczne są kłujące bóle w okolicy nadbrzusza środkowego, w tak zwanym dołku sercowym. Największy ból pojawia się zazwyczaj na czczo, tuż po przebudzeniu. Wtedy to gromadzący się kwas solny drażni odsłonięte przez nadżerkę zakończenia nerwowe. Posiłek neutralizuje kwasy, co przynosi czasową ulgę.

 

Diagnostyka

Nadżerkę można wykryć podczas gastroskopii żołądka. Lekarz ma wtedy możliwość dokładnie obejrzeć błonę śluzową, a także pobrać jej wycinek w celu wykonania odpowiednich badań (by wykluczyć na przykład chorobę nowotworową, która ma podobne objawy).

 

Leczenie

Polega na podawaniu leków z grupy inhibitorów pompy protonowej oraz antybiotyków (jeśli zostanie stwierdzone, że znajdują się tam bakterie typu Helicobacter). Choroby nie wolno lekceważyć, gdyż może mieć to przykre konsekwencje (w postaci pojawienia się wrzodów, a nawet nowotworu).

Bardzo ważna w przypadku nadżerki żołądka jest odpowiednia dieta. Nie należy jeść tłustych, smażonych potraw, a także ograniczyć kwaśne. Trzeba też zrezygnować z używek – kawy, mocnej herbaty, kakao, alkoholu i papierosów oraz ostrych przypraw.