UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Oczyszczacze powietrza
Oczyszczacze powietrza
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Złamanie łokcia

  chciałam dodać iz miałam operacje i mam do wstawione śruby i blaszke.
  kasia
 • Złamanie łokcia

  witam,
  Dwa miesiące temu miałam złamanie łokcia i kości promieniowej. Po trzech tygodniach zagipsowania rozpoczęłam rehabilitacje. Hydroterapie, Ergote...
  Kasia
 • Dyskopatia szyjna. Proteza dysku szyjnego

  Około 40 roku życia stwierdziłem, że cos dzieje sie z moimi kręgami szyjnymi. Kiedy ruszałem głową słyszałem, jak trą o siebie. z początku nie było t...
  Artur
 • Ból kręgów szyjnych – kilka prostych rad

  Około 40 roku życia stwierdziłem, że cos dzieje sie z moimi kręgami szyjnymi. Kiedy ruszałem głową słyszałem, jak trą o siebie. z początku nie było t...
  paweł

Neuralgia – ból podrażnionego nerwu

Neuralgia – ból podrażnionego nerwuNerwoból (neuralgia) to silny, jednostronny ból spowodowany podrażnieniem lub uszkodzeniem nerwu obwodowego. Najczęściej dotyczy twarzy, potylicy, szczęki, ucha, przedramienia oraz lędźwi.

 

Neuralgie są zazwyczaj spowodowane zmianami chorobowymi w nerwach, powstałymi na przykład na skutek zapalenia, ucisku, urazu, spożywania alkoholu, przebytej choroby (boreliozy, półpaśca, tocznia, cukrzycy itd.) lub stosowania niektórych leków (m.in. przeciwgruźliczych). Pojawiają się również w sytuacji silnego stresu.

Reklama
Reklama

 

Charakterystyka

Silny, jednostronny, przeszywający ból porównywalny z „kopnięciem” przez prąd elektryczny – tak najczęściej opisują go pacjenci. Osoby dotknięte tą przypadłością często odczuwają również promieniowanie bólu, przebiegające wzdłuż nerwu. Lokalizacja dolegliwości zależy od przyczyny oraz tego, jaki obszar zaopatruje dany nerw. Nerwobólom często towarzyszą także zaburzenia czucia, niedowład, mrowienie i drętwienie.

Zazwyczaj natężenie bólu zmienia się w czasie (rośnie, maleje i znów rośnie). Ataki trwają od kilku sekund do kilku minut.

 

Rodzaje i objawy

Istnieje kilka rodzajów nerwobólów powodowanych przez zmiany w różnych nerwach. Bardzo często spotykana jest neuralgia międzyżebrowa, której najpopularniejszymi objawami są kłujące bóle w klatce piersiowej, często mylone z bólem serca. Wiele osób skarży się także na nerwobóle spowodowane zmianami chorobowymi w nerwie trójdzielnym, czyli nerwie czaszkowym, odpowiedzialnym za czucie w różnych fragmentach twarzy. Osoby cierpiące na migrenę często doświadczają neuralgii obszaru wokół oka.

 

Leczenie

Czasami neuralgie zanikają samoistnie, ale zdarza się, że ból jest na tyle silny, iż potrzebne są odpowiednie leki. Niekiedy wskazane jest leczenie chirurgiczne – gdy pojawia się ucisk na nerw i trzeba go zlikwidować.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA