Tkanka tłuszczowa umiejscowiona na brzuchu ogranicza pracę wielu organów i zmusza je do większego wysiłku, aby zaspokoić potrzeby organizmu.

 

Otyłość brzuszna dotyka co trzecią osobę mającą problem z nadliczbowymi kilogramami. To najbardziej niebezpieczna ze wszystkich postaci nadwagi. Gromadzący się tłuszcz odkłada się nie tylko pod skórą, lecz także w narządach wewnętrznych – sercu, trzustce, wątrobie i w mięśniach szkieletowych, wpływając negatywnie na ich pracę. Powoduje zaburzenia przemiany materii i gospodarki lipidowej oraz sprzyja powstawaniu nadciśnienia tętniczego i cukrzycy typu 2. To jednak nie wszystko. Tłuszcz umiejscowiony na brzuchu w połączeniu z nadciśnieniem lub cukrzycą może się przyczyniać do problemów sercowo-naczyniowych i skutkować zawałem serca czy udarem mózgu. Wpływa także na zwiększenie krzepliwości krwi i tworzenie się zakrzepów. Poza tym, im większa waga, tym większe zapotrzebowanie na tlen, co prowadzi do przerostu lewej komory serca, gdyż objętość tłoczonej przez nie krwi się zwiększa.

Reklama

 

Test

Aby sprawdzić, czy cierpimy na otyłość trzewną, wystarczy zmierzyć centymetrem obwód talii. Gdy przekroczy on 88 cm u kobiet i 94 cm u mężczyzn – mamy powody do niepokoju. Inny sposób sprawdzenia rodzaju otyłości polega na podzieleniu obwodu mierzonego w pasie przez obwód bioder. Gdy wartość wskaźnika WHR (z ang. wist-hip ratio) jest większa niż 1,0 u mężczyzn i 0,85 u kobiet – nie jest dobrze.

 

Przyczyny

Otyłość trzewna dotyka głównie mężczyzn. Ma na to wpływ gospodarka hormonalna oraz struktura i rozłożenie tkanki tłuszczowej (u mężczyzn lokalizuje się ona głównie w obrębie brzucha i klatki piersiowej, a u kobiet – w udach i pośladkach). Panie mają problemy z „oponką” często dopiero po menopauzie, kiedy wygasają żeńskie hormony, a jednocześnie pobudza się wydzielanie hormonów męskich. Wielkim sprzymierzeńcem powstawania otyłości brzusznej jest też stres. Tkanka tłuszczowa w obrębie brzucha ma najwięcej receptorów wrażliwych na kortyzol, który otwiera komórki tłuszczowe, co pozwala na gromadzenie w nich zapasów, a zatem zwiększa apetyt.

 

Zapobieganie

Z badań wynika, że osoby dotknięte otyłością są mniej sprawne, częściej chorują i są mniej szczęśliwe. Dlatego warto jej zapobiegać. Polega to przede wszystkim na kontrolowaniu wagi, unikaniu sytuacji stresowych i stosowaniu odpowiednich suplementów diety, które wspomagając metabolizm, przyczynią się do redukcji tkanki tłuszczowej, a także pomogą usunąć z organizmu nadmiar toksyn i metali ciężkich.

Żyj Długo