UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Tłuszczaki

  Może musk se,, wycisknoleś"?
  Chelmód
 • Kleptomania. Chory czy złodziej?

  Chciałam napisać: problem ze szwagierką
  Kami
 • Kleptomania. Chory czy złodziej?

  Doris ja mam podobny problem, tez z bratową. Pcha się do nas ciągle pod pretekstem pomocy w pracach domowych a tak naprawde nas okrada. Ja nie chce, ż...
  Kami
 • Nowotwory kości

  Witam.. Mój ojciec ma raka kości i, wykryty w lutym tego roku. Lekarze dali mu kilka miesięcy życia. W tej chwili jak on to nazywa "chodzi na imprezy ...
  anita

Niedowład ręki można pokonać!

Niedowład ręki można pokonać!Niedowład kończyny górnej (ręki) jest najczęściej związany z uszkodzeniem mózgowia bądź zapaleniem nerwów. Można go ograniczyć lub pokonać, ale wymaga to czasu, a przede wszystkim odpowiednich ćwiczeń i zabiegów rehabilitacyjnych. Powinno się je rozpocząć jak najszybciej po wystąpieniu choroby.

 

Niedowład to zmniejszenie siły lub ograniczenie zakresu ruchu danej kończyny bądź kończyn. W zależności od miejsca uszkodzenia możemy mówić o rozmiarach niedowładu i jego zasięgu.

Reklama
Reklama

 

Rodzaj niedowładu

Szybkość narastania niedowładu wskazuje także na rodzaj uszkodzenia. Nagły niedowład, pojawiający się w ciągu kilku minut lub godzin, wywołany jest zwykle udarem mózgu (naczyniopochodnym uszkodzeniem mózgu). Niedowład narastający powoli może być wywołany guzem mózgu.

 

Przyczyny

Niedowład jednej kończyny górnej (monoplegia brachialis) rzadko jest spowodowany uszkodzeniem rdzenia, natomiast prawie zawsze jest wywołany albo uszkodzeniem mózgowia (na przykład w wyniku guza, urazu bądź udaru mózgu), albo zapaleniem nerwów unerwiających tę kończynę.

 

Leczenie i rehabilitacja

Leczenie powinno po pierwsze wyeliminować przyczynę niedowładu (usuniecie guza lub krwiaka, leczenie niedokrwienia centralnego układu nerwowego), a po drugie – musi uwzględniać zapobieganie jego skutkom (zanikom mięśni i zmianom troficznym). Skuteczna będzie metoda elektrostymulacji. Jest to pobudzanie wybranych grup mięśni do odpowiednio silnego skurczu, który je wzmocni i może nawet kilkukrotnie przyspieszyć regenerację nerwów. Zabiegi powinny odbywać się codzienne, aż do czasu odzyskania funkcji kończyny. Stymulowane mogą być mięśnie nawet u osób ciężko chorych, ponieważ nie angażuje to układu krwionośnego ani oddechowego.

 

Rokowania

Niedowłady kończyny górnej można ograniczyć lub pokonać, ale wymaga to czasu, ćwiczeń i zabiegów. Stymulację powinno się zastosować jak najszybciej, nie później niż miesiąc po urazie (udarze). Zapobiega to degradacji mięśni i znacznie skraca okres rehabilitacji. Często może wręcz zadecydować o stopniu odzyskanej sprawności.

Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA