Aronia to prawdziwa bomba witaminowa. Jej owoce są idealnym środkiem pomocnym w leczeniu trudno gojących się ran, regulującym ciśnienie tętnicze oraz przeciwdziałającym infekcjom w okresie jesienno-zimowym. Do czego jeszcze wykorzystuje się owoce aronii?

 

Aronia czarna (Aronia melanocarpa), zwana również aronią czarnoowocową, należy do rodziny różowatych. To roślina wieloletnia. Pochodzi z Ameryki Północnej, a obecnie w wielu miejscach świata, między innymi w Polsce, jest uprawiana na plantacjach. Krzew osiąga wysokość około 2,5 metra. Jego liście rosną naprzemiennie, a kwiaty o białym kolorze zbierają się w tak zwane baldachogrona. Owocami tej rośliny są czarne jagody, które zazwyczaj mają średnicę do 10 milimetrów. Ich miąższ jest słodkawy o gorzko-kwaśnym posmaku i niezwykłym aromacie. Aronia należy do roślin mało wymagających (doskonale znosi mrozy oraz inwazje insektów). Często jest także uprawiana w celach ozdobnych, gdyż jej liście zmieniają kolor (z zielonego na czerwony lub pomarańczowy) i zwłaszcza jesienią stanowią piękną ozdobę w ogrodzie.

Reklama

 

Składniki odżywcze

Owoce aronii zawierają około 80 procent wody i 20 procent suchej masy. Największą ich zaletą jest bogactwo witamin, zwłaszcza z grupy B, C, E i P. Ich zawartością zdecydowanie się wyróżniają na tle innych roślin uprawianych w Polsce. Co ważne, mrożone owoce nie tracą swoich właściwości odżywczych. Ponadto w ich składzie można wyróżnić także takie pierwiastki, jak jod, żelazo, potas, wapń, magnez oraz cynk. Jednak aronia jest najbardziej ceniona za bogactwo polifenoli, antocyjanów, flawonoidów, garbników i pektyn. Liczba polifenoli zawarta w owocach aronii przewyższa dziesięciokrotnie ich ilość w winogronach oraz dwudziestokrotnie w malinach.

 

Właściwości zdrowotne

Owoce aronii (w formie świeżej lub suszonej) są często wykorzystywane jako surowiec lekarski. Ich spożywanie jest zalecane w profilaktyce cukrzycy, gruźlicy, nadciśnienia tętniczego, szkarlatyny, infekcji dróg moczowych, żylaków odbytu oraz chorób skórnych, jelitowych i żołądkowych. Dzięki wysokiej zawartości witamin aronia jest idealna na przeziębienia i infekcje górnych dróg oddechowych. Znajdujące się w niej związki przeciwdziałają odkładaniu się cholesterolu, poprawiają wzrok, regulują ciśnienie tętnicze krwi, a także intensyfikują gojenie się ran.

 

Aronia w kosmetologii

Dzięki zawartości antyoksydantów aronia idealnie się sprawdza jako składnik kremów, toników czy mleczek do pielęgnacji twarzy, który pomaga się pozbyć zmian rumieniowych oraz wzmacnia ściany krwionośne naczyń. Działa także leczniczo na skórę, niwelując skutki oparzeń słonecznych.

 

Aronia w kuchni

Aronia jest doskonałym owocem do przetwarzania. Można z niej przygotowywać zdrowe soki, nalewki, dżemy, powidła oraz marmolady. Suszone owoce to wartościowy składnik herbat i dodatek do ciast.