UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver

 

Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

Osoby urodzone wiosną bardziej narażone na anoreksję

Osoby urodzone wiosną bardziej narażone na anoreksję Jadłowstręt, czyli anoreksja, częściej występuje u osób, które przyszły na świat w miesiącach wiosennych, twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie. Ich zdaniem miesiąc urodzin ma wpływ na przebieg choroby.

Zespół badawczy pod wodzą dr Lahiru Handunnetthi porównał ze sobą daty urodzin 1293 pacjentów leczących się z powodu anoreksji z datami urodzin ogólnej populacji.

 

Naukowcy odkryli, że najwięcej pacjentów chorujących na anoreksję urodziło się między marcem a czerwcem, zaś najmniej – między wrześniem a październikiem.

Co prawda badacze zajmowali się już związkiem daty urodzin z zaburzeniami odżywiania, ale ich badania oparte były na niewielkiej grupie uczestników, więc nie można tu mówić o istotnych danych statystycznych.

„Dokonaliśmy metaanalizy 4 grup kohortowych złożonych z chorych na anoreksję. Dzięki temu nasze badanie jest największym w historii, które zajęło się oceną wpływu miesiąca urodzin na tę chorobę – mówi dr Handunnetthi. – Odkryliśmy, że podatność na anoreksję zależy od miesiąca urodzin i jest wyższa wśród osób, które urodziły się wiosną, a niższa u urodzonych jesienią”.

Dr Handunnetthi dodaje: „Naukowcy dowiedli już, że schorzenia psychiczne, takie jak schizofrenia, zaburzenia osobowości i depresja występują częściej u osób urodzonych wiosną – biorąc to pod uwagę, wyniki uzyskane przez nasz zespół nie są dużym zaskoczeniem, jednakże tylko w naszym badaniu mamy dowód na ten związek. Należy przeprowadzić dalsze badania, aby zidentyfikować konkretne czynniki, które narażają ludzi na ryzyko zachorowania”.

Badacze uważają, że czynniki środowiskowe obecne podczas poczęcia lub w trakcie rozwoju dziecka w łonie matki mogą być za to odpowiedzialne.

Dr Handunnetthi wyjaśnia: „Mówimy o zmianach temperatury, nasłonecznienia i poziomu witaminy D oraz sposobie odżywiania się matki i czynnikach chorobotwórczych. Identyfikacja tych czynników ryzyka jest bardzo ważna i może przyczynić się do zrozumienia i być może zapobiegania anoreksji w przyszłości”.

 

Źródło: www.sciencedaily.com


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA