UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver

 

Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

Ośrodek przyjemności w mózgu reaguje także na nieprzyjemne doznania

Ośrodek przyjemności w mózgu reaguje także na nieprzyjemne doznaniaByć może trzeba będzie zaproponować nową nazwę dla tej części mózgu, którą określamy mianem ośrodka przyjemności lub układu nagrody, ponieważ naukowcy wykazali, że reaguje ona tak samo na pozytywne, jak i negatywne emocje.

 

Jedzenie czekolady czy upadek z wysokiego budynku – a nawet sama myśl o znalezieniu się w tych sytuacjach – powodują wydzielanie się dopaminy, neuroprzekaźnika, który motywuje do określonych zachowań i sprawia, że serce bije nam szybciej.

Naukowcy przyjrzeli się, jak w mózgu myszy działają neurony dopaminergiczne znajdujące się w polu brzusznym nakrywki (łac. area tegmentalis ventralis), w którym mieści się ośrodek przyjemności. Zaobserwowali, że wszystkie komórki nerwowe reagowały w jakiś sposób i na pozytywne, i negatywne wydarzenia, ale przeżycia wywołujące strach pobudzały ok. 25% neuronów, co prowadziło do zwiększonej produkcji dopaminy.

Reakcja neuronów trwała przy tym tak długo, jak wydarzenie, które ją sprowokowało, a jednocześnie znaczenie miał również kontekst zdarzenia. Naukowcy skorzystali ze specjalnie opracowanego dźwięku skorelowanego z pozytywnym bądź negatywnym doświadczeniem, dzięki czemu w późniejszej fazie eksperymentu już sam dźwięk powodował reakcję neuronów wydzielających dopaminę w mózgach myszy.

– Wiedzieliśmy, że dopamina jest wiązana z przyjemnością i przetwarzaniem uczuć hedonistycznych – mówi dr Joe Z. Tsien, który kierował zespołem przeprowadzającym  eksperyment. – Teraz wiemy, że jej wydzielanie może być również reakcją na negatywne wydarzenia.

Nadal pozostaje tajemnicą sposób, w jaki jedzenie czekolady czy skok z budynku powoduje produkcję dopaminy. – Tak po prostu działa mózg – mówi dr Tsien.

Twierdzi jednocześnie, że choć interpretacja wyników badań jego zespołu wymaga dalszej pracy, może pomóc w wyjaśnieniu niewłaściwych zachowań niektórych osób – np. ich skłonności do uzależnień od narkotyków czy podejmowania nadmiernego ryzyka.

 

Źródło: http://www.sciencedaily.com


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA