UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver

 

Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

Ostroga piętowa (calcar calcanei)

Ostroga piętowa (calcar calcanei)Często nazywana jest deformacją Haglunda. To narośl kostna powstająca wskutek nadmiernego nacisku na guzie kości piętowej. Przysparza dotkliwych bólów, które ograniczają stanie i chodzenie. Co piąta osoba powyżej 40. roku życia cierpi na to schorzenie.

 

Ta wyjątkowo bolesna dolegliwość przytrafia się najczęściej osobom, które noszą niewygodne obuwie, zwłaszcza z wąskim noskiem lub szpilki. Między kośćmi pięty rozwija się stan zapalny, który obejmuje tkanki miękkie łączące mięśnie z guzem piętowym. Mikronaderwania włókien rozcięgna powodują wciąganie drobnych fragmentów kostnych w obręb rozcięgna i reakcję zapalną. Proces chorobowy toczy się nie w punkcie ostrogi, tylko 2–3 mm w kierunku palców.

Reklama
Reklama

 

Przyczyny wyrastania ostrogi

Ostroga piętowa to reakcja na przeciążenie przyczepu rozcięgna podeszwowego do guza piętowego.

Długotrwałe stanie, nadwaga, częste i intensywne uprawianie sportu (bieganie, tenis, siatkówka) powodują przeciążenie lub uraz okolicy pięty, czego efektem jest najczęściej stan zapalny i zwapnienie więzadeł stopy (tzw. rozcięgna podeszwowego). Aby stwierdzić istnienie ostrogi – należy wykonać zdjęcie rentgenowskie.

 

Leczenie ambulatoryjne

Leczenie nie jest łatwe. Zaczynamy od noszenia obuwia amortyzującego nacisk pięty na podłoże oraz specjalnych wkładek odciążających piętę. W piętę trzeba też wcierać przynajmniej dwa razy dziennie lek przeciwzapalny, żel lub maść.

W miarę nasilenia się bólów stosuje się leki przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz wstrzykuje się w chore miejsca preparaty sterydowe. Wskazana jest również fizykoterapia: ultradźwięki, jonoforeza, diadynamic i laser.

 

Leczenie chirurgiczne

Operację wykonuje się tylko wtedy, gdy inne sposoby leczenia zawiodły. Polega ona na usunięciu ostrogi. Zabieg konieczny jest zwłaszcza wtedy, gdy ostroga znacznie się rozrośnie i zdeformuje stopę.

 

Profilaktyka

Konstrukcja stopy to bardzo misternie połączone 32 mięśnie, 26 kości, 120 więzadeł oraz nerwy i naczynia krwionośne. Wszystkie elementy pracują z ogromną precyzją. Gdy jeden z nich zawiedzie, pozostałe przejmują jego obowiązki. Stopa zachowuje sprężystość właśnie dzięki dużej liczbie kości, a połączenie ich w rodzaj sklepienia pozwala unieść ciężar naszego ciała.

 

Pamiętajmy więc, że stopa i pięta dotkliwie odczuwają ciężar ciała. To, co codziennie dźwigasz – odciska się od razu na skórze pięty! Kontroluj zatem wagę! Wybieraj takie obuwie, które ma wyprofilowane wkładki i dobrze wspiera piętę. Ważne jest również, by obcas nie był zbyt wysoki. Najlepsze są koturny, które równomiernie podpierają całą stopę.

 

Małgorzata Szymańska


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA