Często nazywana jest deformacją Haglunda. To narośl kostna powstająca wskutek nadmiernego nacisku na guzie kości piętowej. Przysparza dotkliwych bólów, które ograniczają stanie i chodzenie. Co piąta osoba powyżej 40. roku życia cierpi na to schorzenie.

 

Ta wyjątkowo bolesna dolegliwość przytrafia się najczęściej osobom, które noszą niewygodne obuwie, zwłaszcza z wąskim noskiem lub szpilki. Między kośćmi pięty rozwija się stan zapalny, który obejmuje tkanki miękkie łączące mięśnie z guzem piętowym. Mikronaderwania włókien rozcięgna powodują wciąganie drobnych fragmentów kostnych w obręb rozcięgna i reakcję zapalną. Proces chorobowy toczy się nie w punkcie ostrogi, tylko 2–3 mm w kierunku palców.

Reklama

 

Przyczyny wyrastania ostrogi

Ostroga piętowa to reakcja na przeciążenie przyczepu rozcięgna podeszwowego do guza piętowego.

Długotrwałe stanie, nadwaga, częste i intensywne uprawianie sportu (bieganie, tenis, siatkówka) powodują przeciążenie lub uraz okolicy pięty, czego efektem jest najczęściej stan zapalny i zwapnienie więzadeł stopy (tzw. rozcięgna podeszwowego). Aby stwierdzić istnienie ostrogi – należy wykonać zdjęcie rentgenowskie.

 

Leczenie ambulatoryjne

Leczenie nie jest łatwe. Zaczynamy od noszenia obuwia amortyzującego nacisk pięty na podłoże oraz specjalnych wkładek odciążających piętę. W piętę trzeba też wcierać przynajmniej dwa razy dziennie lek przeciwzapalny, żel lub maść.

W miarę nasilenia się bólów stosuje się leki przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz wstrzykuje się w chore miejsca preparaty sterydowe. Wskazana jest również fizykoterapia: ultradźwięki, jonoforeza, diadynamic i laser.

 

Leczenie chirurgiczne

Operację wykonuje się tylko wtedy, gdy inne sposoby leczenia zawiodły. Polega ona na usunięciu ostrogi. Zabieg konieczny jest zwłaszcza wtedy, gdy ostroga znacznie się rozrośnie i zdeformuje stopę.

 

Profilaktyka

Konstrukcja stopy to bardzo misternie połączone 32 mięśnie, 26 kości, 120 więzadeł oraz nerwy i naczynia krwionośne. Wszystkie elementy pracują z ogromną precyzją. Gdy jeden z nich zawiedzie, pozostałe przejmują jego obowiązki. Stopa zachowuje sprężystość właśnie dzięki dużej liczbie kości, a połączenie ich w rodzaj sklepienia pozwala unieść ciężar naszego ciała.

 

Pamiętajmy więc, że stopa i pięta dotkliwie odczuwają ciężar ciała. To, co codziennie dźwigasz – odciska się od razu na skórze pięty! Kontroluj zatem wagę! Wybieraj takie obuwie, które ma wyprofilowane wkładki i dobrze wspiera piętę. Ważne jest również, by obcas nie był zbyt wysoki. Najlepsze są koturny, które równomiernie podpierają całą stopę.

 

Małgorzata Szymańska