Papaja to nie tylko walory smakowe i piękny wygląd. Owoc ten, choć mało popularny, kryje w sobie mnóstwo dobroczynnych właściwości. Jako składnik nowoczesnych kosmetyków ujędrnia i wygładza skórę, świetnie radzi sobie z cellulitem oraz pomaga złuszczać martwy naskórek. Stosowany miejscowo w postaci maści służy do leczenia odleżyn. Nasiona mają działanie zdrowotne.

 

Papaja, a dokładnie melonowiec właściwy (Carica papaya L.), to gatunek roślin z rodziny melonowcowatych. Jej ojczyzną jest Ameryka Środkowa oraz południowe rejony Ameryki Północnej. Dzięki podróżnikom stała się znana również w Azji i Afryce.

Papaja jest typową rośliną klimatu gorącego. Kwitnie i owocuje przez cały rok. Bylina osiąga wysokość od 5 do 10 m. Podłużne owoce mają długość do 45 cm, a średnicę do 30 cm. Dojrzewając, zmieniają barwę z zielonej na pomarańczową lub żółtą, a miąższ staje się miękki, słodki i soczysty, w smaku podobny do melona. W środku papaja jest wypełniona dużą ilością małych czarnych nasion. Są one jadalne i mają ostry, pieprzowy smak podobny do rzeżuchy.

Reklama

 

Papaja na skórę, włosy i paznokcie

W Ameryce Łacińskiej owoce papai były stosowane dawno temu. Mleczko służyło do celów kosmetycznych, a z rozdrobnionego owocu przyrządzano maseczkę ochronną przed skutkami poparzeń słonecznych oraz przed przebarwieniami skóry.

Sok z owoców tej tropikalnej rośliny jest dobry na choroby skóry, takie jak trądzik i łuszczyca. Maści zawierające papainę (składnik papai) są stosowane przy odleżynach, obrzękach i ropniach. Owoc roztarty i nałożony miejscowo na ranę przyśpiesza jej gojenie oraz zapobiega infekcji. Dzięki witaminie A papaja doskonale nadaje się także jako składnik szamponów i odżywek do włosów – idealnie je nawilża. Z kolei witamina C odbudowuje i magazynuje kolagen, co właściwie wpływa na strukturę włosów i skóry. Papaja dzięki zawartości naturalnych antyoksydantów jest skuteczną bronią przeciw wolnym rodnikom. Skóra dłużej zachowuje młodość, a zmarszczki stają się płytsze i mniej widoczne. Papaja jest również idealnym składnikiem kosmetyków wspomagających walkę z cellulitem. Enzymy w niej zawarte skuteczne rozbijają komórki tłuszczowe, które są przyczyną powstawania nieestetycznej „pomarańczowej skórki”. Na rynku dostępne są także peelingi z owoców papai, które dzięki zawartości papainy działają oczyszczająco, usuwają martwy naskórek oraz pobudzają procesy regeneracji skóry. Ich tonizujące oraz niezwykle delikatne działanie sprawia, że idealnie nadają się dla osób o skórze wrażliwej. Z kolei olejki z ekstraktem z papai wspomagają odbudowę paznokci łamliwych i rozdwajających się.

 

Owoc sprawdzony nie tylko w kosmetyce

Zarówno owoce, jak i liście papai zawierają enzym zwany papainą, który wspomaga trawienie białek. Jest on również wykorzystywany jako środek przeciwgrzybiczny, przeciwbakteryjny oraz przeciwpasożytniczy (np. w lambliozie). Carpaina, zawarta w papainie, korzystnie wpływa na pracę serca.

Owoce papai zawierają również argininę, która podnosi ruchliwość i liczbę plemników, a co za tym idzie – wzmacnia męską płodność. Oprócz enzymów i minerałów w owocach tej rośliny znajdują się witaminy (A, B, C, E i K), kwas foliowy, niacyna, karotenoidy, potas, magnez, żelazo oraz cynk. Dzięki zawartości fibryny proces krzepnięcia krwi ulega usprawnieniu. Duża zawartość błonnika korzystnie wpływa na obniżenie „złego” cholesterolu. Wyciąg z liści papai poprawia produkcję cząsteczek – cytokin typu Th1, które hamują wzrost guzów nowotworowych.

Także nasiona papai posiadają cenne właściwości zdrowotne. Spożywanie zaledwie łyżeczki dziennie chroni wątrobę oraz działa wspomagająco w chorobach pasożytniczych i hemoroidach.

Owoc najlepiej jeść na surowo (na przykład łyżeczką, tak jak owoce kiwi, lub pokrojony na kawałki jako składnik sałatek). Można z niego także przygotować pożywny koktajl owocowy. Należy jednak uważać przy łączeniu papai z innymi owocami, gdyż enzymy w niej zawarte powodują szybsze miękniecie. Papaję najlepiej dodać do potrawy przed samym podaniem.

 

UWAGA

Nasiona oraz niedojrzałe owoce papai nie powinny być spożywane przez kobiety w ciąży, gdyż może dojść do uszkodzenia płodu lub nawet do poronienia. Nasiona papai oraz jej niedojrzałe owoce stosowane były niegdyś przez kobiety z Azji jako środek antykoncepcyjny.