Jest bogatym źródłem witaminy C, redukuje łaknienie, zapobiega miażdżycy, przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Działa także korzystnie na samopoczucie i wygląd, a nawet jest znakomitym afrodyzjakiem. Jej właściwości różnią się w zależności od koloru. Jaką paprykę więc wybrać?

 

Papryka należy do rodziny psiankowatych i jest bliską krewną pomidorów i bakłażanów. Warzywo to prawdopodobnie pochodzi z Kolumbii. Na starym kontynencie pojawiła się pod koniec XV wieku, ale w wielu krajach przez długie lata uważana była za roślinę ozdobną i niejadalną. Największą karierę papryka zrobiła na Węgrzech, gdzie niemal od razu stała się podstawą lokalnej kuchni. W latach 30-tych ubiegłego wieku Albert Szent-Gyorgyi, węgierski biochemik wyizolował z niej kwas ascorbinowy (witaminę C), za co w 1937 r. przyznano mu nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny.

Reklama

 

Właściwości zdrowotne

Oprócz witaminy C, której zawiera pięć razy więcej niż cytryna, papryka ma swoim składzie sporo witamin z grupy B, a także takie związki mineralne jak: wapń, potas, magnez czy żelazo. Pestki i miąższ papryki zawierają także kapsaicynę. Jest to alkaloid pobudzający ruchy robaczkowe jelit i wydzielanie soków żołądkowych. To dzięki niemu papryka ma charakterystyczny pikantny smak.

Kapsaicynę można znaleźć w składzie wielu maści przeciwbólowych i rozgrzewających. Naukowcy prowadzą obecnie badania mające na celu wykorzystanie tego związku w leczeniu nowotworów.

Każda z odmian papryki wyróżnia się innymi właściwościami. W Polsce najbardziej popularne są trzy kolory papryki: czerwona, zielona i żółta.

 

Papryka czerwona

Zawiera dużo beta-karotenu, czyli prowitaminy A. 100 g papryki powinno zaspokoić 70 proc. zapotrzebowania człowieka na tę witaminę. Ma w swoim składzie także mnóstwo witaminy C i rutynę.

Jedzenie czerwonej papryki działa więc korzystnie na wzrok i skórę.

 

Papryka zielona

Jest bogata w kwas foliowy (inaczej witamina B9 lub witamina B12). Pojedynczy strąk zielonej papryki pokrywa ok. 25 proc. dziennego zapotrzebowania na ten związek. Warzywo posiada też sporo witaminy E, nazywaną eliksirem młodości.

Dieta bogata w zieloną paprykę polecana jest przede wszystkim kobietom ciężarnym (ze względu na kwas foliowy, mający duży wpływ na rozwój płodu).

 

Papryka żółta

Jest dobrym źródłem witaminy E oraz luteiny i zeaksantyny (barwniki występujące w produktach roślinnych z grupy karotenoidów, które są obecne także w siatkówce oka). Papryka żółta przyczynia się więc do dobrego widzenia oraz zachowania młodości.

Na co jeszcze dobra?

Papryka jest warzywem, które przede wszystkim lubią dorośli, dzieci zaś wolą jej łagodne, słodkie odmiany. Zdaniem specjalistów jedzenie papryki podnosi odporność, zapobiega miażdżycy, wspomaga spalenie tłuszczu. Działa także odmładzająco i jest znakomitym afrodyzjakiem.