UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Przeziębienie – przyczyny, leczenie, powikłania

  U nas podobnie, dzieci z przedszkola przynosiły rózne choróbska a potem tylko sztafeta i każdy chorował. Znalazłam na forum opinie o leku L52, lekarka...
  kornelya
 • Przeziębienie – lecznicze znaczenie gorączki

  myślę, że dość odważnie i też obawiałabym się o moje dziecko tak eksperymentując. u nas zawsze dajemy dzieciom do picia kropelki L52, znany homeopatyc...
  monika
 • Homeopatia – naturalne leczenie

  taki właśnie homeopatyczny lek w kropelkach L52 kupuję już od lat. warto proszę Państwa bo zapobiegamy tym powikłaniom poprzeziębieniowym. wystarczy p...
  zocha
 • Dna moczanowa

  Moja teściowa cierpi na to schorzenie od lat, ale niedawno usłyszała o tkim leku urathone czy urarthone (nie wiem jak sie pisze), który odkwasza organ...
  goska

Parzący barszcz Sosnowskiego

Parzący barszcz SosnowskiegoBarszcz Sosnowskiego to niepozorna, zazwyczaj wysoka roślina, którą można spotkać w wielu miejscach – parkach, skwerach, polach, trawnikach. Ma charakterystyczne koszyczki z białawych kwiatów. Do Polski trafiła jeszcze w czasach PRL jako roślina pastewna. W tej roli się nie sprawdziła, za to rozpleniła się na tyle, że trudno jej się teraz pozbyć. Okazało się też, że jest niebezpieczna dla zdrowia.

 

Barszcz Sosnowskiego to gatunek rośliny zielnej, która należy do rodziny selerowatych. Pochodzi z rejonu Kaukazu, skąd rozprzestrzeniła się na rozległych obszarach Europy Środkowej i Wschodniej. Barszcz próbowano wykorzystać jako paszę dla zwierząt (w latach pięćdziesiątych XX wieku), obsiewając nim całe pola, miedzy innymi na Żuławach. Niestety, szybko okazało się, że roślina jest nie tylko bezwartościowa, ale wręcz szkodliwa. Dotknięcie jej pędów może spowodować oparzenia skóry (nawet trzeciego stopnia). Od tego czasu próbuje się ją zwalczyć i to zarówno chemicznie, jak i mechanicznie. Niestety, bez trwałego rezultatu.

 

Co truje?

Barszcz Sosnowskiego wydziela olejki eteryczne. Mogą one powodować uczulenie skóry i górnych dróg oddechowych oraz oparzenia. Nasila się to zwłaszcza w ciepłe, słoneczne dni. Te oparzenia, choć nie są zagrożeniem dla życia, mogą być bardzo nieprzyjemne.

 

Gdzie rośnie?

Barszcz Sosnowskiego rośnie na wszystkich terenach zielonych. Bywa wysoki i wygląda jak krzew. Na zielonym pędzie znajdują się charakterystyczne białawe koszyczki złożone z wielu drobnych kwiatków. Szczególnie uważać muszą mieszkańcy Pomorza, Lubelszczyzny i Śląska, bo na tych terenach tej niebezpiecznej rośliny jest najwięcej.

 

Jak pomóc po oparzeniu?

Trzeba obserwować swoje ciało. Reakcja każdego organizmu jest nieco inna – zależy to od jego odporności. Podobnie jest w przypadku użądlenia przez osę czy pszczołę – u jednej osoby pojawią się tylko niewielkie dolegliwości bólowe, swędzenie, czasem mały obrzęk, a inny człowiek tak spuchnie, że będzie wymagać natychmiastowej pomocy medycznej. Jeżeli więc po kontakcie z barszczem pojawi się zaognienie skóry i to na bardzo dużej powierzchni, należy skontaktować się z lekarzem.

 

Jak zniszczyć tę roślinę?

Barszcz ma niezwykle mocny system korzeniowy. To sprawia, że nawet jeśli uda się zniszczyć część nadziemną rośliny, ta szybko odrośnie. W Polsce na terenach uprawnych rolnikom udaje się czasami pozbyć barszczu dzięki różnym środkom chemicznym. Niestety, na ugorach, a także w trudno dostępnych dolinach rzek, łatwo rozsiewający się barszcz stanowi poważny problem.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA