UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver
FITNESS.WP.PL
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Gościec stawowy, czyli reumatoidalne zapalenie sta...

  nie ma na to lekarstwa trzeba umieć z tym żyć...na pocieszenie...
  ewa
 • Gościec stawowy, czyli reumatoidalne zapalenie sta...

  łam mamę która 19 lat męczyła się na tą chorobą..na początku było fajnie..złoto wycięcie,migdałów..młoda kobieta..na koniec żadnego lekarstwa.Blokady ...
  moja mama chorowała 19 lat na tą chorobę pod koniec nic nie pomogło lekarze byli bez silni szpikowali póżniej lekami na ból ..nic nie pomagało...straszna choroba..byłam przy końcu nikomu nie życze..
 • Leczenie cukrzycy – nowe metody

  panie Bogdanie prosze napisac jaka jest mozliwosc wyleczenia sie samemu prosze nam poradzic moj adres jantorz@t-online.de bardzo bym byl wdzieczny za ...
  janusz
 • Domowe sposoby na zgagę

  Czy ktos slyszal o lupinach orzecha wloskiego /te twarde brazowe/gotowac ok 10 min. Wywar pic a po miesiacu zgaga jest wspomnieniem .Jestem w trakcie...
  Mira
Reklama

Płaskostopie – mechanizm powstawania, objawy

Płaskostopie – mechanizm powstawania, objawyStopy człowieka to prawdziwe arcydzieło biomechaniki. Każda zbudowana jest z 26 kości, 33 stawów, 100 więzadeł i 19 mięśni. Opiera się na nich cały ciężar ciała. I tylko dzięki swej skomplikowanej budowie mogą spełniać rolę podpory i funkcję lokomocyjną.

 

Istnieje wiele przyczyn, które wpływają na zmiany zachodzące w stopach. Wszystkie związane są z trybem życia i starzeniem się organizmu, przy czym im większa masa ciała, tym trudniej dbać o prawidłowe funkcjonowanie stóp. I to z czasem prowadzi do złego stanu fizycznego i wielu deformacji. Jedną z nich jest płaskostopie, które pojawia się już w dzieciństwie.

 

Małe są piękne, ale...

Już w dawnych czasach uważano, że małe stopy są zgrabniejsze i przez to ładniejsze. W kulturach Dalekiego Wschodu istniał zwyczaj obwiązywania stóp bandażami małym dziewczynkom, aby jako dorosłe kobiety były bardziej atrakcyjne. Naturalnie prowadziło to w rezultacie do poważnych deformacji. Rekompensatą miał być większy szacunek i powodzenie w życiu...

Także i dzisiaj uważa się małe stopy za ładniejsze. Kobiety ceniące swój wygląd często zaopatrują się w ciaśniejsze obuwie, aby stopa lepiej się prezentowała. Ma to niestety zgubny wpływ na kondycję stóp. Także wysokie obcasy i stojąca praca to częste przyczyny płaskostopia u kobiet, które są bardziej narażone na tę przypadłość, z uwagi na słabsze niż u mężczyzn mięśnie stóp.

Wśród przyczyn powstania płaskostopia pierwsze miejsce zajmują nadwaga i otyłość. Doprowadzić do niego mogą również częste skakanie po twardym podłożu, długie marsze z nadmiernie obciążonym plecakiem, a także krzywica. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na deformację stóp jest niedobór witaminy D.

Szczególnie narażone na to schorzenie są kobiety ciężarne, co związane jest z gwałtownym przybraniem na wadze w stosunkowo krótkim czasie i zwiększoną wiotkością układu torebkowo-więzadłowego i tkanki łącznej.

 

Czym jest płaskostopie?

Prawidłowo zbudowana stopa nie przylega ściśle do podłoża, ponieważ posiada dwa łuki, które ją podtrzymują i chronią przed wstrząsami. Leżący w śródstopiu zwany jest łukiem podłużnym; krótszy, poprzeczny, znajduje się w tzw. przodostopiu. Podczas wykonywania kroku i styczności z podłożem, łuki rozciągają się, po czym wracają do poprzedniego kształtu. Jeśli jeden z łuków jest spłaszczony lub całkowicie zaniknął, mówimy o płaskostopiu. W zależności od tego, który łuk jest płaski, wyróżnia się płaskostopie podłużne lub poprzeczne.

Płaskie stopy nie są niczym nadzwyczajnym u kilkuletnich dzieci, ponieważ rozwijająca się stopa na początku jest wypełniona tłuszczem i ma słabe więzadła. Aby zapobiec utrzymaniu się płaskostopia w późniejszym okresie, nie należy zmuszać dziecka do zbyt wczesnego chodzenia, gdyż jego stopy mogą być za słabe. Płaskostopie powinno samoistnie ustąpić w trzecim roku życia.

Całkowicie i prawidłowo rozwiniętą stopę mają dziewczęta w wieku około lat 16; u chłopców ten rozwój stabilizuje się później, mniej więcej w wieku 19 lat. Jeśli w tym okresie widoczne są zmiany wskazujące na płaskostopie, konieczne jest leczenie.

Zaniedbane w dzieciństwie stopy mogą w późniejszym okresie życia sprawiać wiele problemów, od dyskomfortu chodzenia, poprzez trudności w doborze obuwia, a kończąc na bolesnych dolegliwościach nie tylko stóp, ale też stawów kolanowych, biodrowych i kręgosłupa. Z tych względów zapobieganie płaskostopiu powinno być brane pod uwagę już u najmłodszych dzieci.

Reklama
Reklama
Reklama

25,50 zł.

 

Objawy płaskostopia

Płaskostopie poprzeczne objawia się poszerzeniem przodostopia; jest charakterystyczne dla osób noszących na co dzień obuwie na wysokich obcasach. Ten rodzaj płaskostopia związany jest z rozejściem się kości śródstopia. Prawidłowo zbudowana stopa powinna się opierać na I i V głowie kości śródstopia. W tym przypadku ciężar ciała przenosi się na II i III kość śródstopia, co powoduje ból pod podeszwami i pieczenie. Tworzą się uciążliwe odciski i modzele (fragmenty zgrubiałego naskórka, powstałe w wyniku długo trwającego ucisku).

Płaskostopie podłużne także jest wynikiem nadmiernych obciążeń stóp. Objawia się obniżeniem lub zanikiem sklepienia podłużnego stopy. Łatwo je rozpoznać choćby po stanie noszonego obuwia – podeszwa od wewnętrznej strony jest zupełnie starta. Trwałe zmiany wynikające z płaskostopia często prowadzą do zmian zwyrodnieniowych stawów, które muszą być leczone chirurgicznie.

Często wraz z zanikiem łuków stopy (szczególnie poprzecznego) dochodzi do innych deformacji, np. palców młotkowatych i tzw. palucha koślawego (hallux valgus), czyli zniekształcenia I kości śródstopia.

Wśród rodzajów płaskostopia można wyróżnić tzw. płaskostopie statyczne, polegające na deformacji łuków, powstałej w prawidłowo zbudowanej stopie wskutek rozmaitych, wymienionych wcześniej czynników. Z płaskostopiem wrodzonym natomiast mamy do czynienia wtedy, gdy w stopie w ogóle nie wykształciły się łuki poprzeczny i podłużny.

 

Ćwiczenia...

...są niewątpliwie najlepszym sposobem na pozbycie się płaskostopia. Nie wymagają wiele wysiłku, ale za to muszą być regularne. Polegają głównie na rozruszaniu stopy poprzez podnoszenie woreczków np. z ryżem, szmacianych piłek, masowaniu stopy poprzez turlanie piłki do golfa lub tenisa. Bardzo skuteczne jest chodzenie na zewnętrznych krawędziach stóp i skakanie na palcach. Jeśli tylko nadarzy się okazja, powinniśmy razem z dziećmi praktykować chodzenie boso na piasku, po trawie, a nawet w domu. Bosa stopa, a wraz z nią mięśnie, pracują wtedy najsprawniej, szczególnie jeśli podłoże jest nierówne.

Jeżeli płaskostopie jest zaawansowane, można stosować wkładki ortopedyczne, ale nigdy nie należy rezygnować z ćwiczeń wzmacniających mięśnie stóp. Niekiedy nieodpowiednio dobrane wkładki zamiast pomóc, mogą spowodować zniekształcenie stopy. W leczeniu płaskostopia niezbędne bywają też specjalnie wykonane i indywidualnie dopasowane buty ortopedyczne.

Leczenie wspomagają także zabiegi kinezyterapii. W szczególnie bolesnych przypadkach, kiedy stopa jest poważnie zdeformowana, konieczny bywa zabieg operacyjny.

 

Profilaktyka

Aby zapobiec powstaniu płaskostopia należy unikać nadwagi i dbać o dobrą kondycję fizyczną. Bardzo ważny jest odpowiedni dobór obuwia – musi być wygodne, mieć szersze czubki i wyprofilowaną wkładkę. Ortopedzi zalecają kupowanie butów o centymetr dłuższych niż długość stopy. Najlepiej mierzyć je po południu, kiedy stopa jest nabrzmiała; unikniemy wtedy zakupu ciasnego obuwia. Idealny obcas natomiast powinien mieć 2,5 cm.

Przy doborze butów pamiętajmy, że najważniejsza jest wygoda stóp i zawsze kierujmy się zasadą: but jest dla stopy, a nie stopa dla buta...

 

Katarzyna Kontusz

*  *  *

 

Zespół stopy wrażliwej – to pojęcie odnoszące się do dolegliwości związanej z wiekiem i zachodzącymi zmianami w budowie stóp; dotyczy częściej kobiet. Objawia się odczuwaniem bólu w kontakcie stóp z twardym podłożem lub reakcją na niewygodne obuwie.

 

Badania w polskich ośrodkach ortopedycznych wykazały, że zmiany w budowie stóp dotyczą ponad 40% dorosłych Polaków; około 30% natomiast ma trudności z doborem obuwia. Zniekształcone stopy ma 51% kobiet już w wieku 25 lat.


Sklep Poradnia.pl poleca