UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Oczyszczacze powietrza
Oczyszczacze powietrza
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

Pogromca wirusa HIV

Pogromca wirusa HIVLudzie są wyposażeni we wrodzony mechanizm obronny przeciw wirusowi HIV, ale dopiero od niedawna wiadomo, jak wykorzystać jego potencjał.
W artykule opublikowanym w internetowej wersji magazynu „Nature” opisano strukturę molekularną tego mechanizmu – enzymu znanego jako APOBEC-3G – i zasugerowano nowe kierunki rozwoju leków przeciw HIV.

Enzym APOBEC-3G znajduje się w każdej komórce organizmu ludzkiego. Jest on w stanie powstrzymać wirusa HIV już na pierwszym etapie jego replikacji, gdy przenosi swoje RNA do DNA.

Autorom artykułu, działającym pod kierownictwem doktora Xiaojianga Chena z University of Southern California, udało się pokazać strukturę molekularną aktywnej części enzymu APOBEC-3G.
Dzięki temu odkryciu możemy domyślać się, gdzie i w jaki sposób i enzym łączy się z DNA wirusa i rozpoczyna proces mutacji prowadzący do jego zniszczenia, a co za tym idzie, podjąć próby opracowania leków przeciwko wirusowi HIV.

Skoro enzym APOBEC-3G działa tak skutecznie, dlaczego ludzie nadal chorują na AIDS? Wirus HIV „nauczył się” kodować białko Vif (zwane czynnikiem zjadliwości) w ten sposób, by blokowało enzym APOBEC-3G. Degradacja tego enzymu umożliwia zarażenie organizmu gospodarza i dalszą reprodukcję wirusa HIV.

Wyniki badań zespołu Chena dostarczyły cennych wskazówek dotyczących miejsca, w którym białko Vif łączy się z enzymem APOBEC-3G. Dzięki tej wiedzy, można stworzyć lek, który nie dopuści do takiej sytuacji, a więc APOBEC-3G będzie w stanie działać przeciwko wirusowi HIV. Wówczas w pełni udałoby się wykorzystać wrodzoną zdolność ludzkiego organizmu do zwalczania wirusa HIV.

Enzym APOBEC-3G może zwalczać nie tylko wirusa HIV, ale również wirusa zapalenia wątroby typu B. Inne enzymy z rodziny APOBEC pełnią ważną rolę w dojrzewaniu antyciał, metabolizmie tłuszczów oraz w rozwoju serca.


Źródło: http://www.news-medical.net


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA