UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver

 

Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

Pomoc dla alergików

Pomoc dla alergikówSezon pylenia, który przypada na letnie miesiące, oznacza dla wielu osób powrót uciążliwych dolegliwości ze strony układu oddechowego. Jak sobie radzić z tymi schorzeniami, podpowiada poradnik, który ukazał się nakładem Programu Pomocy Pacjentom.

 

Z myślą o alergikach i astmatykach, u których wiosną i latem nasilają się objawy chorobowe, przygotowano drugą odsłonę Programu Pomocy Pacjentom. Poradnik „Jak żyć z chorobami układu oddechowego?” stanowi kompendium wiedzy na temat leczenia astmy i alergii, a także przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), na którą w Polsce cierpi wielu nałogowych palaczy. Czytelnicy znajdą w nim wskazówki, jakich objawów nie powinni bagatelizować, kiedy udać się po poradę lekarską oraz w jaki sposób zminimalizować ryzyko POChP. Alergicy i astmatycy znajdą w nim wiele praktycznych wskazówek dotyczących nowoczesnych terapii oraz praktyczne porady, na przykład kalendarz pyleń i opis najpopularniejszych roślinnych alergenów. Poradnik jest dostępny w aptekach wspierających Program Pomocy Pacjentom (oznaczonych specjalnymi naklejkami programu). Pacjenci mogą go otrzymać bezpłatnie.

Reklama
Reklama

 

Astma (która często towarzyszy alergiom) i POChP to choroby układu oddechowego, które powodują zwężenie oskrzeli. Na astmę oskrzelową chorują ponad 4 miliony Polaków, z czego więcej niż połowa nie wie o swojej chorobie. Liczbę chorych na POChP szacuje się na ponad 2 miliony. Schorzenia te mają podobne objawy i mogą występować jednocześnie u tej samej osoby. Różnica między nimi polega na tym, że w przypadku astmy zwężenie oskrzeli jest często całkowicie odwracalne (czy to samoistnie, czy pod wpływem leczenia), natomiast w POChP nie daje się go w pełni odwrócić – co więcej, zwykle ono postępuje, jeśli chory nie zaprzestanie palenia tytoniu.

– Alergię, podobnie, jak przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, uznaje się za chorobę cywilizacyjną. To epidemia XXI wieku – mówi dr med. Piotr Dąbrowiecki, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POChP. – Jej istotą jest nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego organizmu na występujące w środowisku substancje, które u osób zdrowych nie wywołują żadnych oznak choroby.

Do najpopularniejszych alergenów należą nie tylko produkty spożywcze, ale i pospolite gatunki traw i drzew (na przykład komosa, brzoza czy topola). O ile u niektórych alergia to tylko krótkotrwały katar, o tyle w niektórych przypadkach objawy alergii są tak silne, że wykluczają chorych z normalnego funkcjonowania. Lekarze szacują, że cierpiących na alergie będzie w przyszłości o wiele więcej. Ocenia się nawet, iż przy obecnym tempie przyrostu tych chorób do 2020 roku populacja zdrowa zrówna się liczbowo z populacją alergików.