Przemęczenie to inaczej ciągle towarzyszące nam uczucie zmęczenia. Jest też nazywane zmęczeniem przewlekłym, gdyż powstaje pod wpływem nakładania się stanów zmęczenia przy braku warunków do dostatecznego wypoczynku. Zazwyczaj to skutek intensywnego lub długotrwałego wysiłku albo stresu, którego nie umiemy odreagować. Przemęczenie bywa porównywane do stanu chorobowego, zwłaszcza ze względu na pojawiające się pod jego wpływem objawy: niekorzystny wygląd, złe samopoczucie, uczucie przygnębienia i rozdrażnienia, a także problemy ze snem i koncentracją.

 

Inne przyczyny

Przemęczenie jest także wynikiem bezdechu sennego, nieodpowiedniej diety, zbyt dużej ilości kofeiny, niektórych schorzeń (anemia, cukrzyca, depresja, choroby krążenia), odwodnienia, uczulenia pokarmowego, a także na przykład niekorzystnych warunków atmosferycznych czy problemów emocjonalnych.

Reklama

 

Bezpiecznik organizmu

Zmęczenie towarzyszy na co dzień w życiu prywatnym i zawodowym. Porównuje się go do bezpiecznika w instalacji elektrycznej – jeśli przesadzimy, angażując się zbyt mocno w pracę czy inną aktywność, to bezpiecznik „wysiądzie”, informując nasz organizm o tym, że pora na odpoczynek. Jednak zmęczenie niekiedy bywa też efektem braku zajęcia, zbyt nudnej i monotonnej pracy lub braku motywacji do jej wykonywania, co często staje się przyczyną stresu, a w konsekwencji – przemęczenia.

 

Kto jest narażony?

Chociaż przewlekłe zmęczenie częściej dotyka kobiet, to tak naprawdę obie płcie są na nie jednakowo narażone. Dlaczego akurat kobiety spotyka to częściej? Zdaniem lekarzy i psychologów, panie bardziej emocjonalnie angażują się w sprawy prywatne i zawodowe, poza tym mają o wiele więcej obowiązków, które często trudno im pogodzić, gdyż wymaga to ogromnego zaangażowania fizycznego oraz psychicznego.

 

Groźny stan

Ciągle towarzyszące nam uczucie zmęczenia może się stać niebezpieczne nie tylko dla naszego zdrowia, lecz także dla życia zawodowego i prywatnego. Przeciążony organizm prędzej czy później daje o sobie znać, między innymi poprzez niemożność kontynuowania danej pracy, a nawet zwykłych codziennych czynności. Dlatego należy poszukać sposobów, by przemęczenie przezwyciężyć.

 

Sposoby na nadmierne zmęczenie

Należy przede wszystkim znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy. Warto więc zrobić podstawowe badania laboratoryjne, aby wykluczyć między innymi anemię, cukrzycę czy braki jakichś pierwiastków w organizmie (np. magnezu, cynku czy żelaza). Jeżeli powodem naszego przemęczenia jest stresująca praca lub nadmiar domowych obowiązków, trzeba się zastanowić nad takim przeorganizowaniem tej sfery życia, by nas mniej obciążała (czasami warto w tym celu odwiedzić psychologa). Dobrym rozwiązaniem jest też prowadzenie zdrowego stylu życia – badania dowodzą, że bardzo pomaga to przeciwdziałać zmęczeniu.

 

E.O.

 

Szczególną formą zmęczenia jest przesilenie wiosenne. Jest ono typowe dla okresu przedwiośnia, kiedy to ze zdwojoną siłą dają o sobie znać objawy meteopatii spowodowane wahaniami temperatury, ciśnienia i wilgotności powietrza. Skarżymy się wtedy głównie na zmęczenie, senność, bóle głowy, a także spadek nastroju i obniżenie odporności organizmu. Żeby się z tym wszystkim uporać, warto postawić na aktywność fizyczną, odpowiednią dietę i suplementację.

Żyj Długo