Jak neutralizować złe samopoczucie spowodowane meteoropatią?

 

W Polsce wiele osób cierpi z powodu meteoropatii. Szczególnie podatni na zmiany pogody są ludzie o niskim ciśnieniu krwi. Na nasz organizm oddziałuje wiele czynników klimatycznych – ciśnienie atmosferyczne, wiejące wiatry, wilgotność powietrza i jego jonizacja. Najkorzystniejsza dla nas pogoda to bezwietrzny wyż barometryczny. Ciepła i słoneczna pogoda z cudownym błękitem nad naszymi głowami wprowadza nas w dobry humor, a nawet powoduje złagodzenie przewlekłych dolegliwości. W czasie szarego, deszczowego dnia jest dokładnie odwrotnie – bóle stają się nie do zniesienia, pogarsza się nastrój, brakuje ochoty i sił do jakiejkolwiek pracy.

Wtedy najchętniej człowiek zaszyłby się w miłym, cichym kąciku z filiżanką ciepłej herbatki i zapasem ulubionych ciasteczek. Niestety, nie zawsze jest możliwe, a konieczność zmierzenia się w takim dniu z trudnymi obowiązkami bywa bardzo męcząca.

 

• Warto mimo wszystko przeanalizować plan zajęć na dany dzień, bo może uda się z czegoś zrezygnować – pracujmy na zwolnionych obrotach!

• Dobrze robi słuchanie w wolnych chwilach kojącej muzyki i pozwolenie sobie na zjedzenie czegoś słodkiego.

• Słodycze – szczególnie polecamy tu kawałeczek czekolady – poprawiają nastrój, zwiększając wydzielanie endorfin, a także dostarczają (jest w czekoladzie) cennego magnezu.

• W każdej sytuacji zwiększonego napięcia dobrze zrobi odrobina ruchu – nawet kilka śmiesznych tanów w rytm ulubionego przeboju.

• W tym trudnym dniu można poprawić sobie nastrój wyjątkowym strojem, w którym się świetnie czujemy i chmurką ulubionego zapachu perfum czy wody toaletowej.

• W okresie jesienno-zimowym korzystajmy z urlopów wypoczynkowych, bo właśnie wtedy są nam bardziej potrzebne niż latem. Warto wyjechać do sanatorium i poddać się tam zabiegom fizykoterapii (fototerapia też mile widziana).