UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Oczyszczacze powietrza
Oczyszczacze powietrza
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

Rezonans magnetyczny wspiera diagnostykę zapalenia stawów

Rezonans magnetyczny wspiera diagnostykę zapalenia stawówKontrastowe badanie rezonansem magnetycznym (MRI) może pomóc lekarzom odróżnić reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) od łuszczycowego, co zapewni lepiej ukierunkowane i skuteczniejsze leczenie.

 

RZS jest długotrwałą chorobą powodującą stan zapalny stawów i otaczających je tkanek, podczas gdy łuszczycowe zapalenie stawów towarzyszy łuszczycy i najczęściej atakuje kolana, kostki oraz stawy stóp. W warunkach klinicznych odróżnienie jednego rodzaju od drugiego może być trudne, ponieważ ich objawy są bardzo podobne, a dostępne obecnie testy nie zawsze okazują się skuteczne.

Zespół pod kierownictwem doktor Niny F. Schwenzer z Tybingi przebadał 45 pacjentów. 31 z nich cierpiało na RZS, a 14 na łuszczycowe zapalenie stawów. Każdy przeszedł kontrastowe badanie rezonansem magnetycznym. Zakładano, że perfuzja (przepływ) kontrastu w obu przypadkach może być różna. W typowych warunkach różnice daje się zauważyć już po 15 minutach od podania kontrastu i są one dość istotne. Badanie przeprowadzono na niewielkiej grupie pacjentów, przy czym wystąpiło nakładanie się wartości perfuzji między obydwoma rodzajami zapalenia stawów, dlatego – choć nie można dowodzić, że sama metoda kontrastowego badania rezonansem magnetycznym wystarcza do postawienia diagnozy – wyniki uzyskane przez niemieckich naukowców są obiecujące.

Reklama
Reklama

 

„W przeszłości leczenie pacjentów z łuszczycowym zapaleniem stawów było oparte na terapii obowiązującej w reumatoidalnym zapaleniu stawów. Wyniki ostatnich badań wykazują, że zarówno leczenie, jak i monitorowanie terapii musi być przystosowane do konkretnego typu zapalenia stawów – mówi dr Schwenzer. – Pokazaliśmy, że metoda kontrastowego badania rezonansem magnetycznym może odegrać ważną rolę w odróżnianiu łuszczycowego zapalenia stawów od RZS”.

Wyniki prac przedstawiono w artykule zamieszczonym w „American Journal of Roentgenology”.

 

Źródło: www.eurekalert.org


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA