UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Jak dbać o zęby i dziąsła

  U mnie sprawdzają się pasty ziołowe, szczotka soniczna i irygator. Uważam, że nic tak jak irygator nie wypłukuje resztek z przestrzeni międzyzębowych...
  Zahira
 • Geranium – niszczy bakterie i wirusy

  Zuza Ja mam problem z gardłem nie boli mnie ale śluz podchodzi mi do gardła i blokuje mi oddychanie a jak trochę rozmawiam to głos mi się zmienia w ...
  Zuza
 • Zapalenie żołądka

  Ja przez rok męczyłam się z przewlekłym zapaleniem żołądka przez miesiąc miałam bóle potem przerwa 2 miesiące i na nowo, schudłam ponad 8 kilo przy wa...
  Joanna
 • Glejaki wielopostaciowe – najbardziej niebezpieczn...

  W 2002 roku the European Medicines Agency (Europejska Agencja Leków) uznała wyciąg z żywicy Boswellia serrata jako "orphan drug" (lek specyficzny dla ...
  gosc

Roślinne kwasy tłuszczowe omega-3 równie dobre jak rybne

Roślinne kwasy tłuszczowe omega-3 równie dobre jak rybneZwiększenie ilości kwasów omega-3 (zarówno pochodzenia roślinnego, jak i rybnego) prawdopodobnie pozwoli zmniejszyć ryzyko chorób serca – twierdzą dietetycy z Uniwersytetu Penn State.

 

Pozytywny wpływ pochodzącego z organizmów morskich kwasu eikozapentaenowego (EPA) i kwasu dokozaheksaenowego (DHA) z grupy omega-3 jest doskonale udokumentowany. Znacznie mniej źródeł potwierdza dobroczynny wpływ roślinnego kwasu omega-3, czyli kwasu alfa-liponowego (ALA).

– Korzyści wynikające ze stosowania kwasów EPA i DHA są większe. Testowano więcej suplementów zawierających te kwasy, a w badaniach brały udział tylko dwie grupy: osoby przyjmujące suplementy EPA i DHA oraz osoby, które takich suplementów nie dostawały – mówi Jennifer Fleming z zespołu badawczego. – W przypadku badań nad kwasem ALA mieliśmy do czynienia z różnicami w diecie wykraczającymi poza ALA w badanych grupach.

 

Kwasy EPA i DHA występują w owocach morza oraz w tranie i są często przyjmowane w formie suplementów diety. Kwas ALA występuje w nasionach lnu i oleju lnianym, w olejach roślinnych, niektórych gatunkach orzechów, a także – od niedawna – w formie suplementu diety. Kwasy EPA i DHA mają znacznie dłuższą historię jako tego typu preparaty. Innymi źródłami kwasów ALA, EPA i DHA są wzbogacone produkty spożywcze, między innymi sok pomarańczowy, jajka, masło orzechowe, margaryna i chleb. Chociaż dość powszechnie występują one na sklepowych półkach, w większości z nich zawartość kwasów omega-3 jest stosunkowo niewielka.

Kwasy z grupy omega-3 są niezbędne dla zdrowia człowieka, chociaż nasz organizm nie wytwarza ich samodzielnie. Stąd wynika zatem konieczność ich regularnego dostarczania w celu utrzymania ich odpowiedniego poziomu.

Na podstawie dostępnej literatury fachowej badacze doszli do wniosku, że kwas ALA jest równie skuteczny w zapobieganiu chorobom serca, jak kwasy EPA i DHA.

– W ostatnim dziesięcioleciu znacząco zwiększył się zakres wiedzy o pozytywnym wpływie kwasu ALA na serce człowieka – mówi profesor dietetyki Penny Kris-Etherton. – Na podstawie dostępnych obecnie źródeł możemy stwierdzić, że kwas ALA zmniejsza ryzyko chorób serca i układu krwionośnego.

Fleming i Kris-Etherton uważają, że w zaleceniach dietetycznych należy uwzględnić ten fakt i zachęcać do zwiększenia konsumpcji kwasu ALA. Przyznają jednak, że należy przeprowadzić losowe testy kliniczne w celu dokładnego określenia zalecanej dawki.

– Choroby serca należą do najczęstszych przyczyn zgonów – mówi Fleming. – Zwiększenie zakresu wiedzy na temat sposobów zapobiegania tym chorobom jest bardzo ważne i istotne dla ludzi na całym świecie.

 

Źródło: www.sciencedaily.com


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA