Rozstępami nazywamy różowe pasma skóry, które powstają wskutek przerwania lub osłabienia jej włókien. Najczęściej pojawiają się z powodu gwałtownego przybrania na wadze (często występują u kobiet ciężarnych) albo sporego ubytku wagi, a także w okresie dojrzewania (gdy obserwuje się nagły wzrost kości) lub w wyniku zaburzeń hormonalnych czy leczenia lekami hormonalnymi. Czasami winne są także predyspozycje genetyczne.

 

W przypadku zmian mechanicznych dochodzi do zmiany grubości naskórka oraz zniszczenia skóry właściwej. Zmiany hormonalne prowadzą do zaburzeń w działaniu fibroblastów, czyli komórek obecnych w tkance łącznej, które są odpowiedzialne między innymi za syntezę kolagenu i elastyny, białek wpływających na elastyczność i jędrność skóry.

Najczęściej rozstępy pojawiają się na brzuchu, piersiach, pośladkach, udach i ramionach; nigdy nie zobaczymy ich na twarzy, szyi czy przedramionach.

Reklama

 

Zapobieganie

Kobiety w ciąży oraz osoby, które są na diecie lub cierpią na zaburzenia hormonalne czy przyjmują niektóre leki (zawierające pochodne hormonów kory nadnerczy), zanim zauważą na swojej skórze różowe pręgi, powinny podjąć pewne działania profilaktyczne, aby zapobiec powstawaniu rozstępów. Do takich działań zaliczyć można:

  • stosowanie kremów, żeli, olejków i balsamów nawilżających skórę narażoną na rozstępy;

  • masaż podczas nakładania tych preparatów;

  • stosowanie diety bogatej w witaminy A, B5, E i PP oraz cynk i krzem.

Najlepiej unikać także cudownych diet, które powodują znaczne wahania wagi i – najczęściej – prowadzą do efektu jo-jo, a tym samym do pękania włókien skóry.

 

Likwidowanie rozstępów

Jeśli pojawiły się już rozstępy, można spróbować zlikwidować je metodami, takimi jak:

  • peeling chemiczny z użyciem kwasu glikolowego;
  • zabiegi laserowe (złuszczenie naskórka);
  • mikrodermabrazja – mechaniczne złuszczanie naskórka; zabieg ten zapewnia uelastycznienie i regenerację skóry;
  • mezoterapia – w uszkodzone tkanki wstrzykiwane są substancje, które mają przyśpieszyć regenerację kolagenu.