UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Serwatka: znakomita dla zdrowia

  To jest nie prawda ze noe moze pan tolerpwac serwatki . Moze to pic kazdy bez wzglendo na dolegliwosci czy chorobe
  Wanda
 • Błonnik i przyjazne bakterie

  Brałam błonnik razem z probiotykiem acidolac, żeby poprawić perystaltykę jelit i pozbyć się przykrych i strasznie uciążliwych zaparć. Powiem szczerze,...
  chmura
 • Przedwczesny wytrysk – wstydliwy problem

  Jakbym czytał o sobie ;) Na początku lekarz dał mi viagrę, ale i tak kazał brać po pół tabletki, więc przerzuciłem się na te tabletki, co Ty, żeby nie...
  bartolo
 • Dyspepsja, czyli niestrawność

  " Oprócz zmian w sposobie odżywiania pacjent powinien przyjmować leki hamujące wydzielanie kwasu solnego"
  ???
  Przy niestrawności, kiedy ewidentnie brak ...
  Sal

Roztocza, wróg alergików

Roztocza, wróg alergikówRoztocza są zmorą alergików. Uczulonych na nie jest nawet milion Polaków i z każdym rokiem ich liczba rośnie. Alergia nasila się jesienią i zimą, głównie dlatego, że zaczyna się okres grzewczy, a roztocza uwielbiają cieplarniane warunki. Choć ciężko z nimi walczyć, to jednak warto podjąć taką próbę. A czym właściwie są roztocza?

 

Roztocza (Acari) to gromada pajęczaków, wśród których wyróżnia się saprofagi (odżywiające się martwymi szczątkami organizmów), pasożyty i drapieżniki. To w większości mikroskopijne zwierzęta. Ich głowotułów i odwłok tworzą jedną całość, a aparat gębowy jest przystosowany do ssania bądź gryzienia. Najlepiej czują się w temperaturze 22–28°C. Rozmnażają się w zawrotnym tempie (samica w ciągu miesiąca składa do 300 jaj). Niestety, ich rozmiary nie pozwalają nam dostrzec ich gołym okiem, dlatego właśnie tak trudno jest z nimi walczyć.

Reklama
Reklama

 

Źródło alergii

Powszechnie nazywa się ją alergią na kurz, choć tak naprawdę winowajcami są roztocza, a dokładnie białka zawarte w ich odchodach. Roztocza żyją w naszych domach, żywiąc się martwym naskórkiem. Zamieszkują dywany, koce, ręczniki, zasłony, pościel, a nawet pluszowe zabawki. Uwielbiają ciepłe, wilgotne i mało wietrzone miejsca. Dopiero w temperaturze poniżej 15°C przestają się rozmnażać.

 

Objawy

Typowymi objawami alergii na roztocza są: katar sienny, nieżyt nosa, zapalenie spojówek, suchy, napadowy kaszel, migrenowy ból głowy, drapanie w gardle, wysypka oraz duszności astmatyczne. Może się także pojawić podrażnienie błony śluzowej układu pokarmowego, prowadzące do zapalenia przełyku.

 

Jak się ich pozbyć? Zabawa w ciepło-zimno

Walka z tymi mikroskopijnymi zwierzątkami jest uciążliwa i pracochłonna, ale osobom wytrwałym uda się ją wygrać. Wymaga to częstego i systematycznego sprzątania, regularnego wycierania mebli wilgotną ściereczką oraz pozbycia się przedmiotów zbierających nadmierną ilość kurzu. Należy również często trzepać dywany i chodniczki, po których chodzimy, a pościel wietrzyć, o ile tylko pogoda na to pozwala. Latem warto korzystać z dobroczynnego słońca i promieni ultrafioletowych zabijających te pajęczaki, natomiast zimą z mrozów, gdyż właśnie minusowe temperatury pozwolą nam się ich skutecznie pozbyć. Mniejsze przedmioty – pluszowe zabawki czy poszewki – można… zamrozić w zamrażalniku. Po takim zabiegu martwe roztocza wystarczy usunąć poprzez dokładnie wypranie i wysuszenie przedmiotów. Pościel powinno się zmieniać raz w tygodniu, prać w temperaturze powyżej 60°C oraz prasować. Kołdry i poduszki należy wymieniać na nowe przynajmniej raz w roku. Łóżko jest największym siedliskiem alergenów, dlatego trzeba szczególnie zadbać o jego czystość. Materac powinno się prać i odkurzać (najlepiej odkurzaczem wyposażonym w specjalny filtr) przynajmniej raz w miesiącu. Bardzo skutecznym sposobem poradzenia sobie z uciążliwymi pajęczakami mieszkającymi w łóżku jest użycie sody oczyszczonej – w tym celu posypujemy nią materac i po około godzinie dokładnie odkurzamy. Dobrym pomysłem jest również zakup antyroztoczowego pokrowca na materac, który ma za zadanie nie przepuszczać alergenów. Nie należy też zapominać o regularnym sprzątaniu i odkurzaniu łóżka, łącznie ze schowkami na pościel oraz przestrzenią pod łóżkiem.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA