UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Jak dbać o zęby i dziąsła

  U mnie sprawdzają się pasty ziołowe, szczotka soniczna i irygator. Uważam, że nic tak jak irygator nie wypłukuje resztek z przestrzeni międzyzębowych...
  Zahira
 • Geranium – niszczy bakterie i wirusy

  Zuza Ja mam problem z gardłem nie boli mnie ale śluz podchodzi mi do gardła i blokuje mi oddychanie a jak trochę rozmawiam to głos mi się zmienia w ...
  Zuza
 • Zapalenie żołądka

  Ja przez rok męczyłam się z przewlekłym zapaleniem żołądka przez miesiąc miałam bóle potem przerwa 2 miesiące i na nowo, schudłam ponad 8 kilo przy wa...
  Joanna
 • Glejaki wielopostaciowe – najbardziej niebezpieczn...

  W 2002 roku the European Medicines Agency (Europejska Agencja Leków) uznała wyciąg z żywicy Boswellia serrata jako "orphan drug" (lek specyficzny dla ...
  gosc

Rybia łuska arlekinowa

Rybia łuskaTo bardzo rzadkie schorzenie genetyczne. Całą powierzchnię skóry chorego pokrywają łuski grubego naskórka o kształcie rombów i wielokątów, o ułożeniu przypominającym kostium arlekina, stąd nazwa jednostki chorobowej – rybia łuska arlekinowa. Ciało jest niemal zupełnie pozbawione włosów, gdyż szybko rosnąca skóra zakrywa cebulki, które nie mogą się rozwijać.

 

 Noworodki dotknięte tą chorobą rodzą się zwykle z niską masą urodzeniową, cierpią też na wywinięcie warg (erytrodermię) i powiek (ektropion). Inne objawy to między innymi spłaszczenie nosa, zmniejszenie lub zanik małżowin usznych oraz przykurcz mięśni.

 

Przyczyny

Schorzenie jest zazwyczaj wynikiem rzadkiej mutacji genów ABCA12, którą muszą nosić oboje rodzice (u nich występuje ona bezobjawowo). To powoduje, że u dziecka uszkodzony jest transport lipidów do zewnętrznych warstw skóry.

 

Kłopoty ze skórą

Ciało chorego produkuje komórki skóry w takim tempie, że naskórek staje się kilkakrotnie (nawet 10-krotnie) grubszy niż u zdrowej osoby.Skóra jest jasnoróżowa, gruba, sucha, jakby popękana. Gruba warstwa naskórka sprawia, iż organizm nie może się odpowiednio wychłodzić. Temperatura ciała jest więc wyższa niż u zdrowego człowieka, a chory traci ponad sześć razy więcej wody.

 

Leczenie

Leczenie jest jedynie zachowawcze. Stosuje się nawadnianie, pielęgnację skóry i błon śluzowych. Podaje się również silne leki przeciwbólowe.

 

Rokowania

Zazwyczaj noworodki z tym schorzeniem wcześnie umierają (najczęściej w ciągu tygodnia) z powodu wyschnięcia skóry lub infekcji (sepsa). Często zresztą skóra, która zdążyła narosnąć w życiu płodowym, jest tak gruba, że uniemożliwia samodzielne oddychanie. Choroba powoduje, że oczy zapadają się i robią się czerwone.

Jeżeli dziecko z rybią łuską arlekinową przeżyje pierwszy rok, dalsze rokowania są nieco bardziej optymistyczne (kilka – kilkanaście lat życia).

 

Statystyki

Na świecie zanotowano dotąd ponad 100 przypadków tej choroby. Zauważono, iż częstotliwość jej występowania wzrasta w zamkniętych społecznościach, gdzie w związki wchodzą bliscy krewni.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA