UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

Ścięgna absorbują energię, której nie mogą przyjąć na siebie mięśnie

Ścięgna absorbują energię, której nie mogą przyjąć na siebie mięśnieNaukowcy z Uniwersytetu Browna odkryli sposób, w jaki mięśnie i ścięgna nóg radzą sobie z nagłym uderzeniem. Ścięgna pełnią rolę amortyzatorów chroniących mięśnie nóg przed uszkodzeniem. Eksperymenty wykazały, że ścięgna absorbują początkowy ładunek energii z uderzenia, jeszcze zanim zareagują mięśnie. Około 1/10 sekundy później włókniste wiązki mięśni łączących się ze szkieletem absorbują pozostałą energię. Rola, jaką odgrywają ścięgna, jest ogromna, ponieważ chronią one wiązki mięśni przed uszkodzeniem spowodowanym przez szybkie wyzwolenie energii i siły, które jest generowane podczas uderzenia.

 

„Jakaś część ciała musi poradzić sobie z tym napięciem – wychodzi na to, że są to ścięgna” – mówi Nicolai Konov, naukowiec z Wydziału Ekologii i Biologii Ewolucyjnej uniwersytetu Browna. – „Na szczęście są wystarczająco elastyczne, żeby sobie z tym poradzić”.

Reklama
Reklama

 

Wyniki badań podkreślają ogromnie ważną funkcję, jaką pełnią ścięgna, które działają jak amortyzatory w czynnościach wykonywanych przez mięśnie szkieletowe. Naukowcy mają nadzieję na udoskonalenie technologii produkcji sztucznych ścięgien i usprawnienie procesu rehabilitacji następującego po zabiegu ich rekonstrukcji. Pragną też, aby ich badania znalazły zastosowanie w biomimetyce i umożliwiły skonstruowanie robota, który będzie się poruszać w „bardziej ludzki sposób”. Wyniki badań mogą również pomóc w treningu sportowców.

 

Źródło: www.sciencedaily.com


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA