Sen to czas, kiedy nasz organizm odpoczywa i regeneruje się. Podczas snu możemy zadbać o swoją urodę i zdrowie, a nawet naprawić niektóre wady. Co trzeba zrobić, by rano wstać nie tylko wypoczętym, ale i zdrowszym?

 

Dorosły człowiek potrzebuje od 7 do 9 godzin snu, podczas których organizm odpoczywa, opada z niego ogólne napięcie, przysadka wydziela hormon wzrostu, a mózg porządkuje informacje. Po przebudzeniu jesteśmy zrelaksowani i gotowi na codzienne wyzwania. Z czasu przeznaczonego na sen możemy jednak skorzystać podejmując nocne terapie i zabiegi, które pomogą naszemu zdrowiu, kondycji i urodzie.

Reklama

 

Korekcja wzroku

Wiele osób ma wady wzroku, takie jak krótkowzroczność czy astygmatyzm, sen może być ratunkiem przed noszeniem okularów czy soczewek w ciągu dnia. Wyobraźmy sobie, że wstajemy rano z łóżka i wszystko widzimy wyraźnie. Jak to możliwe? Innowacyjna metoda zwana ortokorekcją umożliwia dobre widzenie w ciągu dnia dzięki specjalnym twardym gazoprzepuszczalnym soczewkom, które pacjenci zakładają na noc. Soczewki orto-K w trakcie kilku godzin snu nadają rogówce odpowiedni kształt, który umożliwia skupienie obrazu na siatkówce, a tym samym sprawiają, że po ich zdjęciu widzi się prawidłowo. Efekt utrzymuje się przez kilkanaście godzin. Ortokorekcja jest zalecana również dzieciom, u których może spowolnić postęp krótkowzroczności – wyjaśnia Magdalena Duda, optometrysta z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

 

Kuracja na dłonie i stopy

Niskie temperatury, mróz i wiatr powodują, że skóra staje się sucha, zaczerwieniona i nierzadko pęka, tworząc krwawiące ranki. Często pojawia się również nieprzyjemne uczucie pieczenia i przesuszenia. Ratunkiem może okazać się nocna kuracja nawilżająca. Na dłonie nakładamy krem nawilżający lub samodzielnie wykonaną maskę na bazie lanoliny, z dodatkiem maści cynkową lub olejku migdałowego z żółtkiem jajka, po czym zakładamy bawełniane rękawiczki i kładziemy się spać. Podobne zabiegi można wykonać na zrogowaciałym naskórku stóp. Pękające, szorstkie pięty to problem przede wszystkim zdrowotny – są pożywką dla bakterii, krwawią, a nierzadko nawet ropieją. Po nałożeniu kremu lub wazeliny zabezpieczamy stopy bawełnianymi skarpetkami. Po przebudzeniu możemy cieszyć się gładkimi stopami, należy jednak pamiętać o regularnym stosowaniu tej kuracji.

 

Proste zęby

Nierówny zgryz to częsta przypadłość dzieci i młodzieży. Nie wszystkie stać na stały, zupełnie niewidoczny aparat korekcyjny. Korygować można również aparatami ruchomymi, zakładanymi samodzielnie. Aby były skuteczne, należy nosić je określoną ilość godzin w ciągu doby, wskazaną przez ortodontę. Najczęściej obejmują 4 godziny w ciągu dnia oraz całą noc spędzoną w aparacie. Duże efekty przynosi regularne noszenie i odpowiednia higiena.

 

Stopy bez zniekształceń

Dość powszechnych problemem, nie tylko estetycznym, ale i zdrowotnym, są haluksy. Tworzą się poprzez wykrzywienie kości dużych palców stóp. O ile bardziej zaawansowane zwyrodnienia wymagają interwencji chirurgicznej, to na początkowym etapie lub w ramach profilaktyki można zastosować mniej inwazyjne metody. Jedną z nich jest specjalny aparat korekcyjny zakładany na noc, który odciąga duży palec od pozostałych i zapobiega jego wygięciu. Łagodzi on również ból powodowany przez tworzące się haluksy.

 

Kręgosłup bez bólu

Bóle kręgosłupa mogą być prawdziwą udręką. Każdy z nas wiele godzin spędza w pozycji siedzącej. Powoduje to bóle kręgosłupa, które z czasem stają się prawdziwą udręką. Można jednak im zaradzić podczas snu. Przy bólach w odcinku szyjnym pomoże specjalna poduszka ortopedyczna, którą można dostać w sklepie z artykułami medycznymi. Poprzez odpowiednie ułożenie zmniejsza nacisk i napięcie w kręgosłupie szyjnym i niweluje ból. Śpiąc na plecach warto również podłożyć coś pod kolana, a przy pozycji na boku najlepiej ugiąć kolana i włożyć pomiędzy nie ręcznik lub wałek.