Silikon znalazł swoje zastosowanie w kosmetologii już w latach 50. minionego wieku. Dzięki niemu produkty pielęgnacyjne dłużej zachowują trwałość i świeżość. Korzystnie wpływają na kondycję włosów przesuszonych, zniszczonych i rozdwajających się. Co jeszcze warto wiedzieć o kosmetykach zawierających silikon?

 

Silikon to krzemoorganiczny związek chemiczny. Jest bezbarwny oraz bezzapachowy. Znajduje się aż w 45 proc. kosmetyków do pielęgnacji włosów oraz skóry. Ma za zadanie przedłużać trwałość preparatu, ułatwiać jego aplikację oraz wzmacniać strukturę ochronną. Pozostawia uczucie gładkości, dlatego często jest dodawany do kosmetyków kolorowych, fluidów, kremów oraz baz pod makijaż. Jego znaczącą zaletą jest to, że na powierzchni skóry nie tworzy tłustego filmu i że jest odporny na wilgoć.

Reklama

 

Idealny preparat do pielęgnacji włosów

Na rynku największą popularnością cieszą się kosmetyki do pielęgnacji włosów z dodatkiem silikonu. Wykazują korzystne działanie na włosy suche, łamliwe, zniszczone oraz rozdwajające się. Sprawiają, iż stają się one odżywione, sprężyste oraz wygładzone. Ułatwiają rozczesywanie. Nie powodują uczucia lepkości oraz nie obciążają nadmiernie włosów. Chronią przed szkodliwym działaniem promieni UV.

 

Zagrożenia

Na szczęście nie wszystkie rodzaje silikonu stanowią zagrożenie. Substancje te można podzielić na rozpuszczalne i nierozpuszczalne w wodzie. Te, które są potencjalnie niebezpieczne, to silikony nierozpuszczające się w wodzie. Trudno je usunąć, gdyż wymaga to użycia preparatów o odpowiednim składzie chemicznym. Ponadto zbyt częste stosowanie kosmetyków z takim silikonem może doprowadzić do wystąpienia reakcji alergicznych i zatkania porów skóry. Należy też mieć na uwadze, że silikon pozostawia na łusce włosa powłokę, która może uniemożliwiać innym preparatom odżywczym wnikanie w głąb.

 

Silikon a ochrona środowiska

Problemem dla środowiska są silikony nierozpuszczalne w wodzie, do których usunięcia stosuje się silne detergenty. Cząsteczki silikonu trafiają do wody i niektóre z nich (zwłaszcza te mniejsze) przedostają się z powrotem do obiegu.