Bruksizm to podświadome zgrzytanie zębami. Ze statystyk wynika, że na tę dolegliwość cierpi ponad połowa z nas. Choroba często zostaje odkryta przypadkowo, zwłaszcza gdy towarzyszy jej ból, który trudno przyporządkować jakiemuś konkretnemu schorzeniu.

 

Ten ból (wynikający z zaburzenia równowagi napięć mięśniowych, które wywołuje mocny ścisk zębów) nierzadko dotyczy nie tylko obrębu głowy, lecz także karku, pleców czy ucha. Często dochodzi też do zaburzenia słuchu i produkcji śliny przez gruczoły ślinowe.

Osoba dotknięta bruksizmem często nie zdaje sobie sprawy z przyczyny swoich dolegliwości bólowych, dopóki o zgrzytaniu zębów nie powie jej partner czy współlokator. Przedtem – nierzadko bezskutecznie – szuka pomocy u lekarzy wielu specjalności (neurologów, okulistów czy laryngologów).

Reklama

 

Charakter dolegliwości

Tępy, rozlany, często głęboki i promieniujący – tym charakteryzuje się ból spowodowany bruksizmem. Osoby nim dotknięte narzekają, że odczuwają także bolesność wszystkich zębów lub wypełnień w zębach. Ścisk szczęk u osoby dotkniętej bruksizmem jest bowiem 10 razy silniejszy niż ten występujący podczas normalnych procesów gryzienia i żucia.

 

Powikłania

Kłopoty z kręgosłupem, wzrokiem i słuchem – to tylko niektóre z powikłań, które niesie bruksizm. Co ciekawe, należą do nich także bóle głowy (podobno zgrzytanie zębami jest powodem większości migren).

Mogą pojawić się też inne kłopoty zdrowotne, takie jak przerost mięśnia żwacza skroniowego (tzw. twarz kwadratowa), związane z nim bóle obręczy barkowej i ręki oraz zaniki przyzębia, obnażanie się korzeni zębowych i krwawienia podczas mycia zębów.

Towarzyszące bruksizmowi problemy z funkcjonowaniem stawów skroniowo-żuchwowych mają wpływ na inne części organizmu, stąd też na przykład wady postawy. Z kolei zaburzenia równowagi napięć mięśniowych są powodem zmian w układzie kostno-stawowym.

 

Przyczyny

Zazwyczaj dzieli się je na miejscowe i ogólnoustrojowe. Wśród głównych przyczyn wymienia się długotrwały (a więc prowadzący do napinania mięśni) stres, żucie gumy lub żucie jednostronne.

 

Jak wyeliminować bruksizm?

Przede wszystkim trzeba nauczyć się radzić z nadmierną nerwowością i stresem. Jeśli natomiast nie on jest przyczyną problemu – trzeba tę przyczynę znaleźć i starać się wyeliminować.

Oceną stopnia bruksizmu zajmuje się lekarz stomatolog. Może on zalecić stosowanie specjalnej nakładki na zęby (uniemożliwiającej ich zaciskanie) w czasie snu czy poprawę zgryzu.