UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Tłuszczaki

  Może musk se,, wycisknoleś"?
  Chelmód
 • Kleptomania. Chory czy złodziej?

  Chciałam napisać: problem ze szwagierką
  Kami
 • Kleptomania. Chory czy złodziej?

  Doris ja mam podobny problem, tez z bratową. Pcha się do nas ciągle pod pretekstem pomocy w pracach domowych a tak naprawde nas okrada. Ja nie chce, ż...
  Kami
 • Nowotwory kości

  Witam.. Mój ojciec ma raka kości i, wykryty w lutym tego roku. Lekarze dali mu kilka miesięcy życia. W tej chwili jak on to nazywa "chodzi na imprezy ...
  anita

Skutki bruksizmu, czyli zgrzytania zębami

Skutki bruksizmu, czyli zgrzytania zębamiBruksizm to podświadome zgrzytanie zębami. Ze statystyk wynika, że na tę dolegliwość cierpi ponad połowa z nas. Choroba często zostaje odkryta przypadkowo, zwłaszcza gdy towarzyszy jej ból, który trudno przyporządkować jakiemuś konkretnemu schorzeniu.

 

Ten ból (wynikający z zaburzenia równowagi napięć mięśniowych, które wywołuje mocny ścisk zębów) nierzadko dotyczy nie tylko obrębu głowy, lecz także karku, pleców czy ucha. Często dochodzi też do zaburzenia słuchu i produkcji śliny przez gruczoły ślinowe.

Osoba dotknięta bruksizmem często nie zdaje sobie sprawy z przyczyny swoich dolegliwości bólowych, dopóki o zgrzytaniu zębów nie powie jej partner czy współlokator. Przedtem – nierzadko bezskutecznie – szuka pomocy u lekarzy wielu specjalności (neurologów, okulistów czy laryngologów).

Reklama
Reklama

 

Charakter dolegliwości

Tępy, rozlany, często głęboki i promieniujący – tym charakteryzuje się ból spowodowany bruksizmem. Osoby nim dotknięte narzekają, że odczuwają także bolesność wszystkich zębów lub wypełnień w zębach. Ścisk szczęk u osoby dotkniętej bruksizmem jest bowiem 10 razy silniejszy niż ten występujący podczas normalnych procesów gryzienia i żucia.

 

Powikłania

Kłopoty z kręgosłupem, wzrokiem i słuchem – to tylko niektóre z powikłań, które niesie bruksizm. Co ciekawe, należą do nich także bóle głowy (podobno zgrzytanie zębami jest powodem większości migren).

Mogą pojawić się też inne kłopoty zdrowotne, takie jak przerost mięśnia żwacza skroniowego (tzw. twarz kwadratowa), związane z nim bóle obręczy barkowej i ręki oraz zaniki przyzębia, obnażanie się korzeni zębowych i krwawienia podczas mycia zębów.

Towarzyszące bruksizmowi problemy z funkcjonowaniem stawów skroniowo-żuchwowych mają wpływ na inne części organizmu, stąd też na przykład wady postawy. Z kolei zaburzenia równowagi napięć mięśniowych są powodem zmian w układzie kostno-stawowym.

 

Przyczyny

Zazwyczaj dzieli się je na miejscowe i ogólnoustrojowe. Wśród głównych przyczyn wymienia się długotrwały (a więc prowadzący do napinania mięśni) stres, żucie gumy lub żucie jednostronne.

 

Jak wyeliminować bruksizm?

Przede wszystkim trzeba nauczyć się radzić z nadmierną nerwowością i stresem. Jeśli natomiast nie on jest przyczyną problemu – trzeba tę przyczynę znaleźć i starać się wyeliminować.

Oceną stopnia bruksizmu zajmuje się lekarz stomatolog. Może on zalecić stosowanie specjalnej nakładki na zęby (uniemożliwiającej ich zaciskanie) w czasie snu czy poprawę zgryzu.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA