Całkiem niedawno do codziennej higieny wystarczała miska ciepłej wody i szare mydło. Czasy się jednak zmieniły i dziś kąpiel stała się rytuałem, chwilą przyjemności i relaksu. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele środków, które mają za zadanie nie tylko zadbać o czystość, lecz także sprawić, by nasza skóra była wypielęgnowana i zrelaksowana. Do takich specyfików można z pewnością zaliczyć sole do kąpieli. Jeśli są one odpowiednio dobrane, potrafią zregenerować przesuszoną skórę, a nawet sprawić, by ciało stało się bardziej smukłe.

 

Dostępne na rynku sole do kąpieli można podzielić na zapachowe i kosmetyczno-lecznicze. Istnieje między nimi istotna różnica. Sole zapachowe nie przyniosą naszemu ciału zbyt wiele dobrego, posiadają bowiem jedynie śladowe ilości składników pielęgnujących. Zawarte w nich sztuczne substancje (zapachowe i barwiące wodę) mogą także doprowadzić do pojawienia się problemów skórnych (podrażnień i wysypki). Natomiast w składzie soli kosmetyczno-leczniczych znajdziemy sole morskie lub kopalniane. Takie kosmetyki są bogate w składniki mineralne, między innymi potas, żelazo, wapń, magnez, jod i miedź. Często producenci dodają do nich także olejki eteryczne, które dodatkowo wzmacniają działanie soli. Sole lecznicze zalecane są głównie dla osób z problemami skórnymi, takimi jak łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry czy alergia.

Reklama

 

Najbardziej popularne sole do kąpieli

  • Sól z Morza Martwego – sól pozyskiwana z wód Morza Martwego, posiadająca składniki mineralne, skuteczne w leczeniu różnego rodzaju dolegliwości skórnych (łuszczyca, grzybica, atopowe zapalenie skóry itp.). Jest pomocna w walce z trądzikiem oraz różnego rodzaju wypryskami. Stosuje się ją także w stanach depresyjnych i nerwicowych.
  • Sól z Morza Śródziemnego – sól pozyskiwana z Morza Śródziemnego, wyróżniająca się grubymi bryłkami i białym kolorem. Ma działanie wygładzające, ujędrniające i odprężające. Pobudza regenerację komórek oraz odmładza. Jest idealnym dodatkiem do kąpieli po dniu pełnym stresu i przemęczenia.
  • Sól kopalniana – sól kamienna pochodząca z naturalnych pokładów zawierających mikroelementy, takie jak magnez, wapń, potas, cynk oraz żelazo. Kąpiel w takiej soli równoważy pH skóry, a także działa regenerująco, oczyszczająco i rozkurczowo. Ponadto wspomaga spalanie tłuszczu i wyszczupla sylwetkę oraz ujędrnia i przyspiesza redukcję cellulitu.

 

Dodatkowe korzyści

Sól do kąpieli spełnia również dodatkowe funkcje pielęgnacyjne. Doskonale usuwa martwy naskórek, wygładza oraz idealnie przygotowuje ciało do przyjęcia kosmetyków używanych po kąpieli. Łagodzi napięcie i objawy zapalne stawów. Olejki eteryczne dodawane do soli kąpielowych mają działanie aromaterapeutyczne.

 

Ważne

Sól do kąpieli należy zawsze rozpuszczać w bardzo ciepłej wodzie. Warto stosować je regularnie według opisu zalecanego na opakowaniu (minimum przez miesiąc) – wówczas będziemy mogli cieszyć się ich efektami leczniczymi. Osoby o wrażliwej i suchej skórze powinny ograniczyć stosowanie soli do trzech kąpieli w miesiącu.