UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver

 

Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

Stawy na diecie

Stawy na diecieDolegliwości kostne dają się one we znaki coraz młodszym osobom. Powodem są zmiany przeciążeniowe, wady postawy, siedzący tryb życia i nadwaga. Naukowcy sugerują, że odpowiednio dobrany sposób żywienia nie tylko może zapobiegać bólom i stanom zapalnym stawów, ale także je wzmacniać i złagodzić dolegliwości. Jakie zatem składniki naszego pożywienia wpływają na dobrą kondycję stawów?

 

Choroba zwyrodnieniowa stawów sprowadza się do przedwczesnego zużycia i uszkodzenia chrząstki stawowej. Powodem nie są wyłącznie efekty starzenia się tkanek, a często niedobory żywieniowe w komórkach produkujących chrząstkę stawową. Chrząstka jest tkanką hydroelastyczną. Zawarte w niej proteoglikany (połączenia wielocukrów i białek) mają bardzo dużą zdolność wiązania wody, co daje elastyczność i niweluje skutki wstrząsów, na które narażone są stawy podczas ruchów. Jeśli jest ona odwodniona, wzrasta jej wrażliwość na wstrząsy i urazy prowadzące do uszkodzenia powierzchni stawowych.

Reklama
Reklama

 

Jak odbudować chrząstkę stawową?

Podstawowym budulcem chrząstki stawowej jest białko. Jego bogatym źródłem są jaja, chude mięsa, ryby, owoce morza, produkty mleczne, a także fasola, groch, soczewica, soja. Dieta powinna obfitować w produkty zbożowe pełnoziarniste, orzechy, pestki dyni, słonecznika, a także warzywa i owoce oraz zawierać tłuszcz rybny (łosoś, makrela, sardynka) bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3. Wskazany jest również olej lniany. Odbudowie chrząstki stawowej sprzyja glukozamina z chondroityną oraz witamina C, która stanowi niezbędny substrat do syntezy kolagenu. Zbawienny wpływ na układ ruchu będzie miała popularna w kuchni żelatyna (galaretki mięsne, rybne, owocowe, czy chociażby żelki, ale zbyt dużo konserwantów, barwników i cukru może nasilić stan zapalny. Powstająca nowa tkanka potrzebuje też soli wapnia, żeby uzyskać odpowiednią twardość. Głównym składnikiem mineralnym tkanki kostnej jest fosforan wapnia, a wśród składników organicznych – białka (kolagen) i lipidy. Stosunek wapnia do fosforu w racji pokarmowej powinien wynosić 1:1.

 

Wspomóż się odpowiednią suplementacją

Co możemy zrobić dla naszych stawów, gdy prowadzimy niezbyt regularny i racjonalny tryb życia? Na pewno nie powinniśmy czekać aż samo przejdzie tylko poszukać ratunku w suplementach diety. Obecnie na rynku jest dużo preparatów z glukozaminą i chondrointyną, dostępnych bez recepty, uzupełnią one dietę w substancje niezbędne dla odżywienia chrząstki stawowej. Na skutek nadmiernych obciążeń włókna proteoglikanów zaczynają się odrywać od włókna kolagenu i stopniowo je odsłaniają, narażając je na degradację. Kolagen typu II jest najważniejszym składnikiem białkowym i znajduje się wyłącznie w chrząstkach stawowych. Warunkiem powodzenia jest podanie kolagenu typu II w postaci niezdenaturowanej, czyli naturalnej. Warta polecenia jest również Vilcacora plus chrząstka rekina. Suplement diety zawiera składniki wspomagające narządy ruchu – wapń i vilcacorę.

Nie można zapominać o suplementacji takich witamin jak: B12, B kompleks, D3, a przede wszystkim witaminy C, która jest ważnym białkiem odpowiadającym m.in. za kondycję stawów i ścięgien. Dużo jej w chrzanie, jarmużu, papryce czerwonej, liściach pietruszki, kapuście włoskiej, kalafiorze, brokułach, czarnych porzeczkach, kiwi, truskawkach, owocach dzikiej róży, granatu i cytrusach. Zalecane są również takie składniki mineralne jak cynk czy żelazo. Cynk znajdziemy w mięsie, serach podpuszczkowych, produktach zbożowych pełnoziarnistych, pestkach dyni, natomiast źródłem żelaza jest mięso, podroby, a także rośliny zielone, soczewica i amarantus.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA