Dolegliwości przewodu pokarmowego są prawdziwą plagą utrudniającą codzienne funkcjonowanie. Na zaparcia cierpi co druga kobieta i co czwarty mężczyzna. Od dawna wiemy, że ich przyczyną jest „fotelowy” tryb życia, dieta ubogoresztkowa oraz stres. Od czego powinniśmy zacząć, by zmienić styl życia i nawyki żywieniowe?

 

Z problemem zaparć borykają się osoby żyjące w ciągłym biegu i prowadzące nieregularny tryb życia. Jest to problem wstydliwy i wpływający na nasze samopoczucie, bo jak normalnie funkcjonować, gdy brzuch jest wzdęty i bolący, a środki przeczyszczające nie pomagają.

Reklama

 

Zmień jadłospis

Aby nasze jelita prawidłowo funkcjonowały należy zapewnić im stałe źródło błonnika. W diecie znajduje się jedynie 7-8 gramów, a potrzebujemy 28-45 g błonnika na dobę. Jest on substancją balastową umożliwiającą jelitom pracę. Zwiększa objętość mas kałowych przez co ułatwia ich wydalanie. Aby błonnik prawidłowo zadziałał konieczne są też płyny – ok. 2-2,5 litrów dziennie.

W codziennym jadłospisie nie powinno zabraknąć pełnoziarnistych produktów zbożowych oraz świeżych owoców i warzyw, które są doskonałym źródłem błonnika. Będzie działał w naszym organizmie jak szczotka, wymiatając toksyny oraz produkty przemiany materii. Warto również sięgnąć po kefiry, zsiadłe mleko i jogurty naturalne, czyli produkty zawierające pożyteczne dla naszego organizmu kultury bakterii, czyli probiotyki. Pomocne będą ogórki i kapusta kiszona oraz fermentowane produkty sojowe. Leniwe jelita zmobilizują do pracy również przyprawy, takie jak majeranek, imbir, pieprz, bazylia, pietruszka, koperek ziele angielskie i liść laurowy. Ważną rolę odgrywają suszone owoce, m.in. śliwki, rodzynki i figi.

 

Zalegające toksyny powodują:

  • uczucie rozdrażnienia i przygnębienia
  • wzdęcia jelit
  • osłabienie pracy serca
  • zmiany skórne
  • nieprzyjemny oddech

 

Na ratunek zioła i suplementy diety

Aby pozbyć się syndromu leniwego jelita należy unikać ciężkostrawnych, tłustych, smażonych potraw oraz mocnej herbaty. Zjadać bez pośpiechu 4-5 małych porcji dziennie i pić dużo płynów. Zalecana jest niegazowana woda. Herbatki wywołujące przeczyszczenie można pić jedynie sporadycznie. Aby przyspieszyć perystaltykę jelit dobrze jest przygotować wywar z siemienia lnianego, którego zawiesinę wypijamy na czczo. 3-5 łyżek ziaren siemienia lnianego zalewamy ciepłą wodą i pozostawiamy na noc.

Aby jelita dobrze funkcjonowały warto wspomóc się suplementami diety zawierającymi łupiny nasion babki płesznik. Błonnik w nim zawarty chłonie wodę jak gąbka i

skutecznie wchłania śluz, zapobiega gromadzeniu się złogów toksyn i twardnieniu śluzu, przez co nie doprowadza do zaparć.

 

Postaw na ruch

Nic bardziej nie rozleniwia jelit i nie osłabia mięśni brzucha jak siedzący tryb życia. Trzeba się ruszać – spacerować, ćwiczyć, pływać i to każdego dnia choć chwilę. Należy również robić chwilowe przerwy w pracy – oderwijmy się od biurka czy innej czynności i zróbmy parę rozluźniających kręgosłup i mięśnie brzucha ruchów.

Po obiedzie dobrym ćwiczeniem na leniwe jelita jest tzw. kołyska. Leżąc na brzuchu chwytamy rękoma stopy i kołyszemy się. Dobrze jest też po jedzeniu trochę pochodzić masując jednocześnie brzuch.

 

Warto zapamiętać!

Poranna toaleta, śniadanie i regularne wypróżnianie to czynności, na które warto znaleźć czas w porannym zabieganiu. Gdy o tym nie pamiętamy dochodzi do hamowania odruchu organizmu i całodziennego dyskomfortu, a zaparcia nawykowe mogą przejść w stan przewlekły.