Elektryczna czy manualna? Jaką szczoteczkę do zębów wybrać? Manualna dokładniej dociera do przestrzeni międzyzębowej, a elektryczna jest szybsza i redukuje więcej płytki nazębnej. Różnice między nimi są istotne, ale czy to one decydują o stanie naszych zębów?

 

Od wielu lat toczy się dyskusja między zwolennikami manualnych i elektrycznych szczoteczek do mycia zębów. Każda z nich ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Żadna jednak nie przyniesie zadowalających rezultatów, jeżeli nie będziemy pamiętać o regularnym szczotkowaniu zębów przynajmniej dwa razy dziennie. Jaka więc szczoteczka będzie najlepsza? Postaramy się opisać różnice i ułatwić wybór najodpowiedniejszej.

Reklama

 

Szczoteczka elektryczna

Największą jej zaletą jest szybkość i łatwość szczotkowania. Idealnie pozbywa się płytki nazębnej oraz masuje dziąsła. Często ma również wmontowany specjalny timer, który kontroluje czas mycia zębów. Jest więc doskonałym rozwiązaniem zwłaszcza dla dzieci. Niestety, ze względu na mniejsze gabaryty główki szczoteczka nie dociera dokładnie do przestrzeni międzyzębowej, a zbyt mocne szczotkowanie może spowodować podrażnienie dziąseł. Na szczęście na rynku są już dostępne szczoteczki elektryczne posiadające specjalny czujnik nacisku. Najlepszym rozwiązaniem dla rodziny jest wielofunkcyjne urządzenie z możliwością doboru odpowiednich końcówek dla potrzeb każdego domownika. Istnieją końcówki przeznaczone do zębów wrażliwych, do masażu dziąseł lub też do wybielania. Koszt zakupu szczoteczki elektrycznej to wciąż duży wydatek, jednak przy odpowiednim użytkowaniu posłuży nam ona wiele lat. Musimy jednak pamiętać o jej regularnym ładowaniu lub wymianie baterii.

 

Przeciwwskazania

Szczególną uwagę na używanie szczoteczek elektrycznych powinny zwrócić osoby z chorobami zębów i przyzębia lub posiadające aparaty ortodontyczne (tu konieczna jest konsultacja z lekarzem ortodontą).

 

Szczoteczka manualna

Szczoteczki tradycyjne są przede wszystkim tanie i łatwo dostępne. Mają bardziej ergonomiczną rączkę niż ich elektryczne odpowiedniki. Na rynku istnieje duży wybór – między innymi w zależności od kształtu czy rodzaju włókien. Dostępne są także szczoteczki ze specjalnymi końcówkami czyszczącymi język i policzki oraz masującymi dziąsła. Jeżeli mamy wrażliwe zęby, najlepiej skorzystać ze szczoteczek z miękkim włosiem. Natomiast dla osób, u których tworzy się kamień nazębny, szczególnie polecana jest szczoteczka z twardym włóknem. Na rynku pojawiły się również preparaty ułatwiające usuwanie niechcianej płytki nazębnej. Są to produkty pod postacią pastylek, wacików lub roztworów.

 

Jak prawidłowo szczotkować zęby szczoteczką manualną

Dokładne wymycie zębów wymaga precyzji oraz czasu, ale warto poświęcić temu zabiegowi trochę uwagi. Mycie zębów rozpoczynamy od szczotkowania zewnętrznej strony zębów ruchem wymiatającym, od linii dziąseł w kierunku zębów. W taki sposób należy wyczyścić każdy ząb z osobna, zarówno zęby górne, jak i dolne. Za każdym razem płuczemy szczoteczkę z resztek pokarmu. Następnie przystępujemy do czyszczenia wewnętrznej strony zębów, ustawiając szczoteczkę pionowo i używając do czyszczenia samej jej końcówki. Na koniec szczotkujemy wszystkie powierzchnie żujące zębów, docierając do wszystkich ich zagłębień. Po dokładnym wyszczotkowaniu zębów starannie płuczemy usta. Prawidłowe mycie zębów powinno trwać minimum dwie minuty.

 

Dobre rady

  • Sumienne szczotkowanie nie zastąpi regularnej wizyty kontrolnej u lekarza stomatologa.
  • Szczoteczkę manualną, a także końcówkę do szczoteczki elektrycznej należy wymieniać minimum raz na trzy miesiące.
  • Istotnym elementem każdego mycia zębów jest ich nitkowanie. Pozwala ono precyzyjnie oczyścić przestrzeń międzyzębową z resztek pokarmu oraz bakterii.
  • Po każdym myciu zębów zaleca się używanie specjalnych płynów do płukania jamy ustnej.