UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Jak dbać o zęby i dziąsła

  U mnie sprawdzają się pasty ziołowe, szczotka soniczna i irygator. Uważam, że nic tak jak irygator nie wypłukuje resztek z przestrzeni międzyzębowych...
  Zahira
 • Geranium – niszczy bakterie i wirusy

  Zuza Ja mam problem z gardłem nie boli mnie ale śluz podchodzi mi do gardła i blokuje mi oddychanie a jak trochę rozmawiam to głos mi się zmienia w ...
  Zuza
 • Zapalenie żołądka

  Ja przez rok męczyłam się z przewlekłym zapaleniem żołądka przez miesiąc miałam bóle potem przerwa 2 miesiące i na nowo, schudłam ponad 8 kilo przy wa...
  Joanna
 • Glejaki wielopostaciowe – najbardziej niebezpieczn...

  W 2002 roku the European Medicines Agency (Europejska Agencja Leków) uznała wyciąg z żywicy Boswellia serrata jako "orphan drug" (lek specyficzny dla ...
  gosc

Terapia hormonalna nie zawsze pomaga w menopauzie

Terapia hormonalna nie zawsze pomaga w menopauziePrzykra wiadomość dla niektórych kobiet. Specjaliści z Uniwersytetu w Helsinkach twierdzą, że hormony mogą pomóc kobietom przechodzącym menopauzę między innymi w przypadku problemów ze snem i pamięcią, ale tylko wtedy, gdy w okresie przekwitania doświadczają one uderzeń gorąca.

 

Wyniki tych badań opublikowane zostały w „Menopause”, piśmie wydawanym przez The North American Menopause Society (NAMS).

Zarówno NAMS, jak i 14 innych organizacji zajmujących się zdrowiem kobiet, podzielają opinię, że terapia hormonalna to wskazane rozwiązanie, które może pomóc uporać się z niektórymi uciążliwymi objawami menopauzy. Ale z badań fińskich naukowców wynika, że podawanie hormonów nie poprawi komfortu życia, jeśli jednym z symptomów nie są uderzenia gorąca.

 

W badaniu uczestniczyło 150 mieszkanek Helsinek, które właśnie przechodziły menopauzę. Okazało się, że 72 z nich doświadczało bardzo silnych uderzeń gorąca każdego dnia, a 78 – tylko delikatnych uderzeń lub nie odczuwało ich wcale. Połowa kobiet z każdej grupy stosowała różne terapie hormonalne, a pozostała część otrzymywała placebo.

Przez cały czas trwania eksperymentu panie musiały zapisywać częstotliwość występowania uderzeń gorąca oraz innych objawów: bezsenności, pogorszenia nastroju, bólów mięśni i stawów, problemów z pamięcią i koncentracją, uczucia niepokoju i pojawiających się lęków oraz problemów związanych z cyklem menstruacyjnym, takich jak wrażliwość piersi i wzdęcia.

Panie, które doświadczały średnich i bardzo silnych uderzeń gorąca, miały więcej problemów ze snem, były drażliwe i wyczerpane, skarżyły się na stany depresyjne, bóle stawów, palpitacje, mdłości i obrzęki. Wszystkie te objawy występowały u nich częściej niż u pozostałych badanych.

Terapia hormonalna pomogła właśnie tym kobietom uporać się z bezsennością, kłopotami z pamięcią i koncentracją, stanami lękowymi, wyczerpaniem, drażliwością, opuchliznami, bólami stawów i mięśni, uderzeniami gorąca i suchością pochwy oraz ogólnie poprawiła ich stan zdrowia. Jednak w przypadku kobiet, które doświadczały tylko delikatnych uderzeń ciepła, terapia nie przyniosła żadnych widocznych zmian w samopoczuciu.

 

Źródło: Eurekalert.org