UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Oczyszczacze powietrza
Oczyszczacze powietrza
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Choroby nerek – rodzaje i objawy

  głupia pi......a,jak chcesz kogoś szkolić to wypierdzielaj pracować z dziećmi w szkole... Mój syn jest bardzo chory i nieraz też pisze na klawiaturze ...
  Kasia
 • Grupy krwi a żywienie

  niedouczony cymbał. polecam przestudiowanie podstaw genetyki i dziedziczenia - nie ma nic zaskakującego w Twojej grupie krwi.
  dr hyde
 • Kiedy można orzec ubezwłasnowolnienie

  Witam
  Od dłuższego czasu żona zaciąga długi i bierze pożyczki. Dwa lata temu zrobiłem rozdzielność majątkową. Pomimo tego nadal zaciąga długi. Byliśmy ...
  M
 • Jak długo gotować wodę, by nie pogorszyć jej smaku...

  Obecnie w wodociągowej wodzie jest stosunkowo mało fluoru, bo wodę czyści się ozonem i w ogóle bardziej przyjaźnie. Ozon dość szybko się rozkłada, wię...
  Pawcio

Terapia hormonalna nie zawsze pomaga w menopauzie

Terapia hormonalna nie zawsze pomaga w menopauziePrzykra wiadomość dla niektórych kobiet. Specjaliści z Uniwersytetu w Helsinkach twierdzą, że hormony mogą pomóc kobietom przechodzącym menopauzę między innymi w przypadku problemów ze snem i pamięcią, ale tylko wtedy, gdy w okresie przekwitania doświadczają one uderzeń gorąca.

 

Wyniki tych badań opublikowane zostały w „Menopause”, piśmie wydawanym przez The North American Menopause Society (NAMS).

Zarówno NAMS, jak i 14 innych organizacji zajmujących się zdrowiem kobiet, podzielają opinię, że terapia hormonalna to wskazane rozwiązanie, które może pomóc uporać się z niektórymi uciążliwymi objawami menopauzy. Ale z badań fińskich naukowców wynika, że podawanie hormonów nie poprawi komfortu życia, jeśli jednym z symptomów nie są uderzenia gorąca.

Reklama
Reklama

 

W badaniu uczestniczyło 150 mieszkanek Helsinek, które właśnie przechodziły menopauzę. Okazało się, że 72 z nich doświadczało bardzo silnych uderzeń gorąca każdego dnia, a 78 – tylko delikatnych uderzeń lub nie odczuwało ich wcale. Połowa kobiet z każdej grupy stosowała różne terapie hormonalne, a pozostała część otrzymywała placebo.

Przez cały czas trwania eksperymentu panie musiały zapisywać częstotliwość występowania uderzeń gorąca oraz innych objawów: bezsenności, pogorszenia nastroju, bólów mięśni i stawów, problemów z pamięcią i koncentracją, uczucia niepokoju i pojawiających się lęków oraz problemów związanych z cyklem menstruacyjnym, takich jak wrażliwość piersi i wzdęcia.

Panie, które doświadczały średnich i bardzo silnych uderzeń gorąca, miały więcej problemów ze snem, były drażliwe i wyczerpane, skarżyły się na stany depresyjne, bóle stawów, palpitacje, mdłości i obrzęki. Wszystkie te objawy występowały u nich częściej niż u pozostałych badanych.

Terapia hormonalna pomogła właśnie tym kobietom uporać się z bezsennością, kłopotami z pamięcią i koncentracją, stanami lękowymi, wyczerpaniem, drażliwością, opuchliznami, bólami stawów i mięśni, uderzeniami gorąca i suchością pochwy oraz ogólnie poprawiła ich stan zdrowia. Jednak w przypadku kobiet, które doświadczały tylko delikatnych uderzeń ciepła, terapia nie przyniosła żadnych widocznych zmian w samopoczuciu.

 

Źródło: Eurekalert.org