UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Oczyszczacze powietrza
Oczyszczacze powietrza
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Nowotwory kości

  [LINK=www.konopiafarmacja.pl][/LINK]Wielu ludzi szuka sposobu na pokonanie choroby jaką jest rak, a skoro czytasz ten tekst jesteś z pewnością jedną z...
  Konopna farmacja Poznań
 • Złamanie łokcia

  chciałam dodać iz miałam operacje i mam do wstawione śruby i blaszke.
  kasia
 • Złamanie łokcia

  witam,
  Dwa miesiące temu miałam złamanie łokcia i kości promieniowej. Po trzech tygodniach zagipsowania rozpoczęłam rehabilitacje. Hydroterapie, Ergote...
  Kasia
 • Dyskopatia szyjna. Proteza dysku szyjnego

  Około 40 roku życia stwierdziłem, że cos dzieje sie z moimi kręgami szyjnymi. Kiedy ruszałem głową słyszałem, jak trą o siebie. z początku nie było t...
  Artur

Tryptolidem w raka?

Tryptolidem w raka?Naukowcy z Johns Hopkins School of Medicine odkryli, że jeden ze składników chińskiej rośliny, powszechnie znanej jako „teng lei gong”(łac. Tripterygium wilfordii), i wykorzystywanej od setek lat w leczeniu wielu chorób (w tym reumatoidalnego zapalenia stawów) działa poprzez blokowanie mechanizmu kontroli genów w komórce. Raport opublikowany w „Nature Chemical Biology” w marcu 2011 r. sugeruje, że ów naturalny produkt może być punktem wyjścia do opracowania nowych leków przeciwnowotworowych.

– Wyciągi z tej rośliny wykazywały działanie przeciwzapalne, immunosupresyjne, antykoncepcyjne i przeciwnowotworowe – mówił już wcześniej Jun O. Liu, profesor farmakologii. – Od 1972 roku wiemy, że tryptolid powstrzymuje wzrost komórek, ale dopiero teraz zorientowaliśmy się, jak to przebiega.

Próby na modelach zwierzęcych potwierdziły, że tryptolid, składnik wyizolowany z Tripterygium wilfordii, może być skuteczny w walce z rakiem, zapaleniem stawów i przeciwdziałać odrzuceniu przeszczepu skóry. – W rzeczywistości – twierdzi prof. Liu – wykazano, że już bardzo małe dawki tryptolidu hamują wzrost z 60 linii komórkowych, a niektóre z nich zabijają.

Punktem wyjścia do badań zespołu prof. Liu stały się doświadczenia, które potwierdziły, że tryptolid blokuje białka zdolne uaktywnić geny.

Zespół systematycznie badał wpływ tryptolidu na parametry białek biorących udział w kontroli genów. W ciągu godziny po podaniu tryptolidu obserwowano zmiany w DNA, RNA i proteinach zachodzące w komórkach HeLa (linii wywodzącej się komórek raka macicy) i porównywano je z procesami przebiegającymi w nieleczonych komórkach. Na tej podstawie stwierdzono, że tryptolid znacznie spowalnia tworzenie się nowych białek i DNA oraz niemal natychmiast blokuje produkcję nowego RNA. Następnie sprawdzono dokładniej jego wpływ na trzy grupy enzymów uczestniczących w procesie powstawania RNA i stwierdzono, że niskie dawki zablokowały tylko jeden z nich – RNAPII.

Ponieważ jednak ten enzym wymaga pomocy kilku mniejszych grup białek, prof. Liu zadecydował o zawężeniu obszaru badania. Pozwoliło to ustalić, że w obecności tryptolidu ustawało działanie kombinacji białek zawartych w grupie o nazwie TFIIH.

Ale i na tym nie koniec. W skład TFIIH wchodzi dziesięć pojedynczych białek, z których część już wcześniej dobrze poznanoj. Wykorzystanie tych informacji oraz zbadanie pozostałych białek pozwoliło zespołowi ustalić, że tryptolid bezpośrednio blokuje aktywność całego enzymu, wiążąc się tylko z jednym białkiem.

– Mamy pewność, że chodzi o białko XPB – mówi prof. Liu – ponieważ już nasi poprzednicy wskazywali, że tryptolid wiąże się z jakąś proteiną, choć jej niezidentyfikowali. Ogólne właściwości tryptolidu blokujące RNAPII wyjaśniają jego działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe – tłumaczy prof. Liu. – Może to w istotny sposób przyczynić się do walki z tymi komórkami nowotworowymi, które charakteryzują się lekoopornością. Musimy dalej prowadzić badania, by sprawdzić możliwość wykorzystania tryptolidu w nowych lekach przeciwnowotworowych.

 

Źródło: www.sciencedaily.com


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA