Zdaniem wielu lekarzy i dietetyków powinniśmy wypijać go minimum dwie szklanki dziennie. Oprócz tego spożywać kefiry, jogurty i maślanki, które są źródłem cennych składników, między innymi pre- i probiotyków, odpowiedzialnych za zdrowie naszych jelit i układu odpornościowego. Okazuje się jednak, że wiele osób ma alergię na mleko, która w dodatku może się objawiać bardzo nietypowo – problemami z gardłem, kaszlem, katarem, bólem stawów i mięśni czy bezsennością.

 

Mleko zawiera wiele ważnych substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, przede wszystkim wapń i białko. Ten pierwszy pomaga zapobiegać osteoporozie, a także łagodzi objawy alergii i korzystnie wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu. Białko zaś jest potrzebne do tworzenia komórek i tkanek oraz do ich prawidłowego rozwoju. Mleko zawiera także witaminy: A (niezbędna dla ochrony skóry i wzroku), D (potrzebna dla kości i zębów) oraz z grupy B. Oprócz tego w mleku znajdują się kwasy tłuszczowe, m.in. omega-3 (ważne dla układu krążenia), potas (wspomaga nerwy i mięśnie), fosfor (ważny w odbudowie komórek), magnez (istotny dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego) oraz cynk (wspiera układ immunologiczny).

Reklama

 

Co uczula?

Niestety, niemal co trzecia osoba jest uczulona na mleko. Silne reakcje układu immunologicznego są spowodowane obecnością dwóch białek – kazeiny i laktoglobuliny. Wiele osób nie toleruje także laktozy – cukru występującego w składzie mleka. Pamiętajmy jednak, że substancje te znajdują się nie tylko w mleku krowim i jego przetworach – maśle, jogurtach itp. – lecz także w pieczywie, płatkach śniadaniowych, a nawet wędlinach. Przed kupnem danego produktu należy więc uważnie czytać etykiety.

 

Objawy alergii

Typowe objawy alergii na mleko krowie to przede wszystkim biegunka, wymioty i wysypka. Czasem alergia przyjmuje postać skórną (atopowe zapalne skóry, pokrzywka, swędzenie). Zdarzają się także bardziej nietypowe reakcje organizmu: uporczywy kaszel, kichanie, katar i powtarzające się stany zapalne gardła, zaburzenia funkcjonowania układu moczowego, przekrwienie spojówek, przewlekłe bóle mięśni i stawów, zaburzenia snu czy migreny.

 

Jaka dieta?

W przypadku nietolerancji laktozy dieta nierzadko bywa mniej restrykcyjna niż przy alergii na białka mleka. Część osób może spożywać przetwory mleczne, ale tylko takie, w których pewna ilość laktozy uległa przetworzeniu na kwasy (np. kefiry, maślanki, jogurty). Niestety, alergia i ostra nietolerancja laktozy wiąże się z rezygnacją ze wszystkich przetworów mlecznych, nawet tych zawierających znikome ilości białek i cukrów (takich jak na przykład masło).

 

Co zamiast?

Wiele osób przestawia się na mleko kozie lub owcze. Zamiast mleka krowiego można też wypić napój sojowy lub ryżowy czy mleczko kokosowe. Warto je wykorzystywać również do przyrządzania płatków oraz ciast i dań mącznych.