UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Oczyszczacze powietrza
Oczyszczacze powietrza
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Choroby nerek – rodzaje i objawy

  głupia pi......a,jak chcesz kogoś szkolić to wypierdzielaj pracować z dziećmi w szkole... Mój syn jest bardzo chory i nieraz też pisze na klawiaturze ...
  Kasia
 • Grupy krwi a żywienie

  niedouczony cymbał. polecam przestudiowanie podstaw genetyki i dziedziczenia - nie ma nic zaskakującego w Twojej grupie krwi.
  dr hyde
 • Kiedy można orzec ubezwłasnowolnienie

  Witam
  Od dłuższego czasu żona zaciąga długi i bierze pożyczki. Dwa lata temu zrobiłem rozdzielność majątkową. Pomimo tego nadal zaciąga długi. Byliśmy ...
  M
 • Jak długo gotować wodę, by nie pogorszyć jej smaku...

  Obecnie w wodociągowej wodzie jest stosunkowo mało fluoru, bo wodę czyści się ozonem i w ogóle bardziej przyjaźnie. Ozon dość szybko się rozkłada, wię...
  Pawcio

Wąglik – od wiejskiej zagrody po broń biologiczną

Wąglik – od wiejskiej zagrody po broń biologicznąWąglik należy do zoonoz, czyli chorób odzwierzęcych. Ich zarazki dostają się do organizmu człowieka w trakcie wykonywania prac gospodarskich na wsi i kontaktów ze zwierzętami hodowlanymi – głównie z bydłem, końmi, owcami lub kozami. To one stanowią główne źródło zakażenia dla człowieka, jeżeli z wodą lub paszą przyswoiły przetrwalniki bakterii – laseczek wąglika. Bakterie te mogą także wniknąć do organizmu zdrowego zwierzęcia poprzez ranę lub błonę śluzową i kontakt z krwią bądź wydalinami chorego zwierzęcia.

 

Do zainfekowania człowieka laseczką wąglika dochodzi przez skórę, drogi oddechowe lub układ trawienny. Po 1–3-dniowym okresie inkubacji zakażenie szybko rozprzestrzenia się na cały organizm.

Reklama
Reklama

 

Choroba

Objawy zależą od rodzaju zakażenia, przy czym zawsze jednym z symptomów jest gorączka.

W skórnej, najczęstszej postaci wąglika pojawia się krosta z czarnym strupem powstałym po pęknięciu pęcherzyka z ciemnym płynem. Sinawe, zlewające się pęcherzyki pojawiające się w miejscu zakażenia zasychają, a strup pozostaje. Czasami pozostaje też ślad w postaci twardego, głębokiego i niebolesnego nacieku zapalnego, któremu towarzyszy powiększenie okolicznych węzłów chłonnych.

Postać płucna wąglika wywołuje wąglikowe zapalenie płuc, a postać jelitowa – ciężkie zapalenie żołądka i jelit, z bólami brzucha, krwawymi wymiotami i krwawymi stolcami. Na szczęście postacie płucna i jelitowa występują stosunkowo rzadko. Należą do bardzo ciężkich chorób. Zgon następuje już po upływie doby (w postaci płucnej) lub w ciągu 2–3 dni (w postaci jelitowej).

W leczeniu stosuje się antybiotyki i przeciwwąglikową surowicę, a na zmiany skórne nakłada się specjalne opatrunki.

Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania wąglikowi jest jego zwalczanie u zwierząt (palenie padłych sztuk), badanie mięsa, a także korzystanie ze szczepionek – jest ich już kilka rodzajów.

 

Broń biologiczna

Duża wytrzymałość laseczek wąglika w stadium przetrwalnikowym oraz spustoszenia wywoływane w ludzkim organizmie przez te bakterie doprowadziły do ich wykorzystywania jako broni biologicznej. Ta broń odznacza się dużą „skutecznością rażenia”. Jest obiektem badań i zainteresowania już od 1916 roku. W 2001 roku w USA, po zamachach terrorystycznych w Nowym Jorku, miała miejsce głośna sprawa tak zwanych listów wąglikowych – przesyłek z laseczkami choroby rozesłanych do różnych instytucji.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA