Można je przyrządzać na różne sposoby – suszyć, kandyzować, mrozić – i spożywać na surowo. Są nie tylko smaczne, ale i bardzo zdrowe, a w każdej postaci wykazują sporo leczniczych właściwości. Jedna szklanka wiśni to zaledwie 90 kalorii – można je więc jeść nawet podczas diety odchudzającej.

 

Wiśnie to prawdziwa kopalnia witamin (A, B1, B2, C, PP) i minerałów (potas, wapń, sód, miedz, żelazo, magnez, jod, fosfor). W ich składzie jest także białko, tłuszcze, węglowodany (glukoza i fruktoza), błonnik i kwasy organiczne.

Owoce wiśni mają też inne zalety – neutralizują wolne rodniki i są świetnym przeciwutleniaczem. Ale to nie koniec ich rewelacyjnych właściwości.

Reklama

 

Wspomagają odchudzanie

Szklanka wiśni to zaledwie 90 kaloriii sporo błonnika – owoce te są więc skuteczne w przypadku zaparć. Ponadto szybko dają uczucie sytości, gdyż w 75 procentach składają się z wody. Poza tym mają niski indeks glikemiczny (IG 20) i w związku z tym nie podwyższają poziomu glukozy we krwi. Są zatem wskazane nie tylko dla osób odchudzających się, lecz także dla diabetyków.

 

Chronią przed groźnymi chorobami

Wiśnie zawierają flawonoidy, silne przeciwutleniacze. Nie dopuszczają one do uszkodzeń komórek przez wolne rodniki, a nawet naprawiają wyrządzone przez nie szkody. W wiśniach znajdziemy także queritrin (należący do flawonoidów), który w świecie naukowym został okrzyknięty jednym z bardziej skutecznych naturalnych leków przeciwnowotworowych, oraz kwas elagowy, należący do grupy kwasów fenolowych.

 

Dobre na bezsenność

W składzie wiśni, zwłaszcza tych bardziej cierpkich, stwierdzono duże ilości melatoniny (w porcji owoców może jej być 0,1–0,3 mg). Hormon ten jest odpowiedzialny za dobowy rytm organizmu (cykle snu i czuwania). Naukowcy polecają więc jedzenie wiśni jako jeden ze sposobów walki z bezsennością.

...i schorzenia jelita grubego

Wiśnie zawierają także kwercetynę (kolejny z flawonoidów). Jak twierdzą amerykańscy badacze, przeciwdziała on zmianom chorobowym w jelicie grubym, które mogą być przyczyną nowotworów. Naukowcy podkreślają, że podobnie na organizm wpływa zawarty w wiśniach błonnik. Pomaga zapobiegać otyłości, która poważnie zwiększa ryzyko nowotworów, także raka jelita grubego.

 

Pomocne przy bólach stawów

Wiśnie powinny spożywać osoby uskarżające się na bóle stawów związane m.in. z chorobą zwyrodnieniową, dną moczanową lub reumatoidalnym zapaleniem stawów. Owoce te pomagają bowiem załagodzić te bóle, a nawet zapobiec ich występowaniu.

Zdaniem amerykańskich badaczy, u osób, które spożywały wiśnie, ryzyko ataku związanego z dną moczanową zmniejszało się o niemal 40 proc. w porównaniu z tymi, którzy ich nie jedli. Codzienna konsumpcja mniej więcej jednej szklanki wiśni aż o 16 proc. obniża poziom kwasu moczowego.

Jedzenie wiśni jest korzystne także dla osób chorych na osteoporozę. Wysoka zawartość przeciwutleniaczy w tych owocach przyczynia się do obniżenia poziomu produkowanego przez wątrobę białka C-reaktywnego, które pomaga zwalczać infekcje w organizmie. To skutkuje złagodzeniem bólu związanego z tą chorobą i wspomaga regenerację stawów.

 

Wskazane po wysiłku fizycznym

Jak twierdzą amerykańscy badacze, zawarte w wiśniach antocyjany i flawonoidy redukują ból mięśni spowodowany dużą aktywnością fizyczną. Dlatego spożycie tych owoców zalecane jest sportowcom wyczynowym, zwłaszcza przed intensywnymi treningami i zawodami sportowymi.

 

Obniżają ciśnienie krwi

Wiśnie zawierają potas (275 mg w 100 g owoców). Pierwiastek ten usuwa z organizmu sód, przyczyniając się do obniżenia ciśnienia tętniczego, a także korzystnie wpływa na regulację pracy hormonów odpowiedzialnych za wzrost ciśnienia krwi. Odpowiednia ilość potasu w organizmie powoduje wolniejszą pracę serca, rozszerzenie naczyń krwionośnych, a w konsekwencji – niższe ciśnienie krwi.