UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Oczyszczacze powietrza
Oczyszczacze powietrza
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Choroby nerek – rodzaje i objawy

  głupia pi......a,jak chcesz kogoś szkolić to wypierdzielaj pracować z dziećmi w szkole... Mój syn jest bardzo chory i nieraz też pisze na klawiaturze ...
  Kasia
 • Grupy krwi a żywienie

  niedouczony cymbał. polecam przestudiowanie podstaw genetyki i dziedziczenia - nie ma nic zaskakującego w Twojej grupie krwi.
  dr hyde
 • Kiedy można orzec ubezwłasnowolnienie

  Witam
  Od dłuższego czasu żona zaciąga długi i bierze pożyczki. Dwa lata temu zrobiłem rozdzielność majątkową. Pomimo tego nadal zaciąga długi. Byliśmy ...
  M
 • Jak długo gotować wodę, by nie pogorszyć jej smaku...

  Obecnie w wodociągowej wodzie jest stosunkowo mało fluoru, bo wodę czyści się ozonem i w ogóle bardziej przyjaźnie. Ozon dość szybko się rozkłada, wię...
  Pawcio

Witamina D – witaminą słońca

Witamina D – witaminą słońcaJej odkrycia dokonał amerykański biochemik Elmer McCollum w 1922 roku. Uczony, prowadząc badania nad krzywicą kośćca, w oleju z wątroby dorsza wykrył substancję, dzięki której leczenie krzywicy stało się możliwe. Nazwał ją witaminą D. Jest ona odpowiedzialna za zatrzymywanie wapnia w kościach oraz wspomaga układ nerwowy, immunologiczny i krążenia. Jak powstaje? I dlaczego jest nazywana witaminą słońca?

 

Większość potrzebnej organizmowi witaminy D, a dokładniej – jej aktywnej odmiany D3, powstaje w skórze pod wpływem promieniowania UV. Nieznaczne ilości dostarczane są przez układ pokarmowy. Jednak w naszej szerokości geograficznej w okresie zimowym trudno o odpowiednią ilość promieni słonecznych. Dlatego tak ważne staje się odpowiednie żywienie i suplementacja.

Badania dowodzą, że osoby zażywające witaminę D znacznie rzadziej doznają złamań kości na skutek upadku. Zbyt niski poziom witaminy D3 w organizmie powoduje zmniejszenie przyswajania wapnia i obniża jego ilość we krwi, co skutkuje osłabieniem kości. Witamina D ma również działanie antynowotworowe (udowodniono, że spowalnia podział komórek). Zapobiega depresji i korzystnie wpływa na układ mięśniowy. Regeneruje neurony i zwiększa siłę mięśni. Jej niedobór sprzyja rozwojowi cukrzycy oraz zwiększa ryzyko chorób serca, jest także niekorzystny dla układu immunologicznego (małe ilości witaminy D stwierdzono m.in. w surowicy osób chorych na stwardnienie rozsiane i na parkinsona).

Reklama
Reklama

 

Czym grozi niedobór

Skutki niedoboru witaminy D to:

 • krzywica u dzieci i młodzieży
 • odwapnienie kości
 • rozmiękanie kości (osteomalacja)
 • osteoporoza
 • próchnica
 • choroby dziąseł i przyzębia
 • osłabienie mięśni
 • nerwice i depresje
 • obniżenie odporności

 

Niezbędna dla dzieci

Niedobory witaminy D u najmłodszych powodują zaburzenia mineralizacji kości, które mogą prowadzić do krzywicy. Przyczyną jej zbyt niskiego poziomu u dzieci może być na przykład brak właściwej suplementacji podczas karmienia piersią. Stąd tak ważne jest zapewnienie odpowiedniej diety.

 

Pokarmowe źródła witaminy D

Szczególnie bogate w witaminę D są produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak: ryby (tuńczyk, makrela, łosoś, dorsz), tran, wątroba, pełnotłuste mleko, sery, żółtka jaj kurzych oraz masło. Produkty roślinne zawierają mało witaminy D, jednak uda nam się ją znaleźć w produktach zbożowych, olejach roślinnych oraz grzybach. Doskonałym źródłem witaminy D są dostępne w aptekach suplementy diety.

 

Czy można ją przedawkować?

Przedawkowanie witaminy D poprzez suplementację jest niezwykle rzadkie, gdyż wymaga spożycia bardzo dużej dawki. Nie ma również groźby uzyskania w organizmie zbyt wysokiego jej poziomu w skutek promieniowania UV. Każda nadwyżka tej witaminy wyprodukowanej w ten sposób ulega rozkładowi.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA