Kobiety są wyjątkowe, dlatego też wymagają wyjątkowego wsparcia, aby ich organizm funkcjonował prawidłowo. Szczególnie w czasie cyklu miesiączkowego podlega on gwałtownym przemianom i równolegle zmienia się jego zapotrzebowanie na witaminy i mikroelementy. Najlepsze dla kobiet są witaminy o składzie dopasowanym do ich fizjologii, zapewnią one nie tylko zdrowie, lepsze samopoczucie, ale i młody wygląd skóry, mocne włosy i paznokcie.

 

Witaminy i minerały to związki, które odpowiadają za prawidłowy przebieg procesów metabolicznych w naszym organizmie. Niestety nie jest on w stanie sam ich wytwarzać, dlatego głównym źródłem jest pożywienie. Kobiety bardziej niż mężczyźni zwracają uwagę na jadłospis. Jednak niektóre z nich, dla zachowania szczupłej sylwetki, stosują drastyczne diety, które nie dostarczają organizmowi niezbędnych witamin i minerałów. Myślą, że jedząc warzywa i owoce zaspakajają własne potrzeby witaminowe. Jednak podczas gotowania czy smażenia, warzywa tracą właściwości zdrowotne, a przynajmniej jakąś ich część. Dlatego samo pożywienie często nie wystarczy i trzeba wzbogacać je o suplementować.

Reklama

 

Witaminy młodości

Witaminy A, E i C dostarczone organizmowi w odpowiednich dawkach dają szansę na dłuższe i zdrowsze życie. Uznawane są za witaminy młodości, bo przeciwdziałają starzeniu komórek organizmu, wzmacniają włosy i paznokcie, nawilżają i ujędrniają skórę, a także wspomagają odporność i witalność organizmu.

 

Witamina A – chroni skórę, włosy i zęby oraz pobudza wzrost kości. Pozytywnie wpływa na proces widzenia i jest cennym antyoksydantem mającym zdolność wyłapywania wolnych rodników i niszczenia ich. Niedobór witaminy A może wiązać się z częstymi infekcjami, rogowaceniem naskórka czy kurzą ślepotą.

 

Witamina E – wzmacnia warstwę lipidową skóry, która chroni przed promieniami UV, zanieczyszczeniem i dymem papierosowym, zapobiegając w ten sposób starzeniu się komórek. Zwana jest również „witaminą płodności”, gdyż jest niezbędna do jej zachowania, a także jest współodpowiedzialna za utrzymanie ciąży i prawidłowy rozwój płodu. Uczestniczy w ochronie czerwonych krwinek i w przekazywaniu sygnałów nerwowych. Jest silnym przeciwutleniaczem, który chroni organizm przed strasem oksydacyjnym.
Niedobór witaminy E zdarza się niezwykle rzadko, a objawia się podatnością na infekcje, zmęczeniem, rogowaceniem skóry, anemią i uszkodzeniem systemu nerwowego.

 

Witamina C – chroni skórę przed zwiotczeniem, ma swój udział między innymi w syntezie steroidów nadnerczowych oraz w przemianach tyrozyny. Dzięki niej jest zachowany prawidłowy potencjał oksydacyjny w komórce. Przy regularnym stosowaniu zmniejsza ryzyko wystąpienia przeziębienia i skraca czas jego trwania. Przyczynia się do normalnego tworzenia kolagenu i dzięki temu prawidłowego funkcjonowania kości, zębów, chrząstek, dziąseł, skóry i naczyń krwionośnych. Bardzo dobrym źródłem naturalnej witaminy C jest dzika róża. Długotrwały niedobór wit. C może wywołać szkorbut, przyczyniać się do nadczynności gruczołu tarczycy, depresji czy zaburzeń neurologicznych. Nadmiar jest wydalany z moczem.

 

Niezbędny kwas foliowy

Kwas foliowy (witamina B9 lub folacyna) jest odpowiedzialny za powstawanie komórek organizmu, od poczęcia do późnej starości. Szczególnie ważny jest dla kobiet od samego początku ciąży, ponieważ wtedy kształtuje się system nerwowy. Wraz z innymi witaminami z grupy B wpływa na poziom homocysteiny– aminokwasu, od którego zależy stan naszego zdrowia. Niestety prawie wszyscy cierpią na niedobór tej witaminy. Jego poziom spada, gdy pijemy kawę i alkohol, palimy papierosy, żyjemy w stresie, ciągle się odchudzamy i zażywamy kwas acetylosalicylowy i niektóre środki antykoncepcyjne Niedobór jest szczególnie groźny dla kobiet w ciąży, może bowiem spowodować poważne wady płodu

 

Dużo słońca dla kości

Witamina D, wapń, magnez oraz witaminy K i D są potrzebne do utrzymania zdrowych kości i zębów. Witamina D pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu wapnia we krwi. Wapń w utrzymaniu prawidłowego przewodnictwa nerwowego, a magnez w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni i układu nerwowego. Warto często eksponować skórę na słońce, bo pomaga syntetyzować witaminę D. Jest ona niezbędna do osadzania wapnia w kościach, a kobiety szczególnie narażone są na osteoporozę i potrzebują jej więcej.

 

Na skórę, włosy i paznokcie

W utrzymaniu dobrej kondycji skóry, włosów i paznokci bardzo pomocne będą suplementy diety, które mają w swoim składzie skrzyp polny. Stanowi on naturalne źródło bioprzyswajalnego krzemu zapobiegającego kruchości i nadmiernemu wypadaniu włosów, a także łamaniu się paznokci. Wpływa na proces syntezy kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, czyli głównych elementów budujących skórę, przyspiesza także regenerację naskórka. Suplement diety zawierający żelazo, tiaminę, witaminę B6 i B12 pomoże w prawidłowej produkcji czerwonych krwinek i hemoglobiny. Przyjmowany łącznie z witaminą C zwiększy jego przyswajalność. Natomiast niacyna, kwas pantotenowy i biotyna przyczynią się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego.