UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Oczyszczacze powietrza
Oczyszczacze powietrza
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Kaszel - rodzaje i przyczyny

  Wiecie ile rodzajów kaszlu może mieć mały przedszkolak? Cały kalejdoskop. Do tego oczywiście całkiem różne leczenie. Ostatnio testowaliśmy inhalacje ...
  Kokos
 • Kiedy kostka jest skręcona

  Co to.ma być
  Eryk
 • Choroby nerek – rodzaje i objawy

  głupia pi......a,jak chcesz kogoś szkolić to wypierdzielaj pracować z dziećmi w szkole... Mój syn jest bardzo chory i nieraz też pisze na klawiaturze ...
  Kasia
 • Grupy krwi a żywienie

  niedouczony cymbał. polecam przestudiowanie podstaw genetyki i dziedziczenia - nie ma nic zaskakującego w Twojej grupie krwi.
  dr hyde

Włośnica – groźne skutki zjedzenia zakażonego mięsa

Włośnica – groźne skutki zjedzenia zakażonego mięsaWłośnica, czyli trychinoza, to groźna odzwierzęca inwazyjna choroba ogólnoustrojowa. Wywołuje ją włosień kręty, nicień z gatunku Trichinella spiralis.

 

 Do zachorowania dochodzi po spożyciu mięsa (głównie świńskiego – wieprzowiny lub dzika) zakażonego larwami włośni. Potencjalnym źródłem zagrożenia jest zawsze mięso niepoddane kontroli weterynaryjnej, surowe lub niewłaściwie przygotowane do spożycia – niedostatecznie uwędzone lub niedogotowane. W jelicie cienkim człowieka samice rodzą żywe larwy, które osiągają dojrzałość i krwiobiegiem trafiają do mięśni prążkowanych. Tam ulegają otorbieniu i z czasem zwapnieniu.

Reklama
Reklama

 

Objawy

Stopień inwazji larw określa zarówno rokowania, jak i charakter objawów, które niekiedy są prawie niezauważalne. Mogą jednak być poważniejsze i mogą przebiegać z wysoką gorączką, obrzękami twarzy, a zwłaszcza powiek, bólami mięśni, wymiotami i biegunką. Na początku występują dolegliwości trawienne, a następnie – w miarę rozsiewania się larw – pojawiają się:

 • bóle mięśni (najczęściej mięśni gałki ocznej, kończyn i karku)
 • odczyny zapalne
 • zaburzenia żucia
 • zaburzenia połykania
 • zaburzenia oddychania
 • zaburzenia widzenia

Może dojść do alergicznego zapalenia naczyń na tle immunologicznym, wybroczyn pod spojówkami lub pod paznokciami oraz do obrzęku twarzy. Nieleczona włośnica prowadzi do ogólnego wyniszczenia i śmierci. Śmiertelność wskutek tej choroby wynosi około 3 proc.

 

Przebieg

Przebieg choroby zależy od liczby włośni spożytych z mięsem. Przy masowych zatruciach (ostatnio rzadko notowanych) schorzenie jest najczęściej w łagodnej postaci (pojawia się obrzęk twarzy, gorączka, bóle mięśni). Przy niewielkich ogniskach, gdy małe grono osób spożyło zarażone mięso, a liczba spożytych włośni jest duża, dochodzi do ciężkiego uszkodzenia układu krążenia, układu oddechowego i układu nerwowego. Odnotowuje się wtedy nawet przypadki śmiertelne. Obecny stan sanitarny ubojni i masarni oraz coraz rzadszy ubój i przetwórstwo w warunkach domowych spowodował, że główną przyczyną włośnicy jest obecnie mięso z dzika często niewłaściwie badane i przetwarzane.

Badanie mięsa, niszczenie zakażonej wieprzowiny, tępienie szczurów, które – zjadane przez świnie – są źródłem zakażenia, a także staranna obróbka termiczna mięsa to podstawowe zasady zapobiegania włośnicy.

Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA