UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Przeziębienie – przyczyny, leczenie, powikłania

  U nas podobnie, dzieci z przedszkola przynosiły rózne choróbska a potem tylko sztafeta i każdy chorował. Znalazłam na forum opinie o leku L52, lekarka...
  kornelya
 • Przeziębienie – lecznicze znaczenie gorączki

  myślę, że dość odważnie i też obawiałabym się o moje dziecko tak eksperymentując. u nas zawsze dajemy dzieciom do picia kropelki L52, znany homeopatyc...
  monika
 • Homeopatia – naturalne leczenie

  taki właśnie homeopatyczny lek w kropelkach L52 kupuję już od lat. warto proszę Państwa bo zapobiegamy tym powikłaniom poprzeziębieniowym. wystarczy p...
  zocha
 • Dna moczanowa

  Moja teściowa cierpi na to schorzenie od lat, ale niedawno usłyszała o tkim leku urathone czy urarthone (nie wiem jak sie pisze), który odkwasza organ...
  goska

Włośnica – groźne skutki zjedzenia zakażonego mięsa

Włośnica – groźne skutki zjedzenia zakażonego mięsaWłośnica, czyli trychinoza, to groźna odzwierzęca inwazyjna choroba ogólnoustrojowa. Wywołuje ją włosień kręty, nicień z gatunku Trichinella spiralis.

 

 Do zachorowania dochodzi po spożyciu mięsa (głównie świńskiego – wieprzowiny lub dzika) zakażonego larwami włośni. Potencjalnym źródłem zagrożenia jest zawsze mięso niepoddane kontroli weterynaryjnej, surowe lub niewłaściwie przygotowane do spożycia – niedostatecznie uwędzone lub niedogotowane. W jelicie cienkim człowieka samice rodzą żywe larwy, które osiągają dojrzałość i krwiobiegiem trafiają do mięśni prążkowanych. Tam ulegają otorbieniu i z czasem zwapnieniu.

 

Objawy

Stopień inwazji larw określa zarówno rokowania, jak i charakter objawów, które niekiedy są prawie niezauważalne. Mogą jednak być poważniejsze i mogą przebiegać z wysoką gorączką, obrzękami twarzy, a zwłaszcza powiek, bólami mięśni, wymiotami i biegunką. Na początku występują dolegliwości trawienne, a następnie – w miarę rozsiewania się larw – pojawiają się:

 • bóle mięśni (najczęściej mięśni gałki ocznej, kończyn i karku)
 • odczyny zapalne
 • zaburzenia żucia
 • zaburzenia połykania
 • zaburzenia oddychania
 • zaburzenia widzenia

Może dojść do alergicznego zapalenia naczyń na tle immunologicznym, wybroczyn pod spojówkami lub pod paznokciami oraz do obrzęku twarzy. Nieleczona włośnica prowadzi do ogólnego wyniszczenia i śmierci. Śmiertelność wskutek tej choroby wynosi około 3 proc.

 

Przebieg

Przebieg choroby zależy od liczby włośni spożytych z mięsem. Przy masowych zatruciach (ostatnio rzadko notowanych) schorzenie jest najczęściej w łagodnej postaci (pojawia się obrzęk twarzy, gorączka, bóle mięśni). Przy niewielkich ogniskach, gdy małe grono osób spożyło zarażone mięso, a liczba spożytych włośni jest duża, dochodzi do ciężkiego uszkodzenia układu krążenia, układu oddechowego i układu nerwowego. Odnotowuje się wtedy nawet przypadki śmiertelne. Obecny stan sanitarny ubojni i masarni oraz coraz rzadszy ubój i przetwórstwo w warunkach domowych spowodował, że główną przyczyną włośnicy jest obecnie mięso z dzika często niewłaściwie badane i przetwarzane.

Badanie mięsa, niszczenie zakażonej wieprzowiny, tępienie szczurów, które – zjadane przez świnie – są źródłem zakażenia, a także staranna obróbka termiczna mięsa to podstawowe zasady zapobiegania włośnicy.

Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA