Woda żywa (zasadowa) poprawia trawienie, dodaje energii i przyspiesza gojenie ran. Woda martwa (kwasowa) ma działanie bakteriobójcze, opóźnia procesy starzenia i obniża ciśnienie krwi. Oba rodzaje wody wytwarza się w wyniku elektrolizy w aparacie zwanym aktywatorem. Pod wpływem reakcji chemicznych w dwóch oddzielnych pojemnikach powstają oba rodzaje wody.

 

Woda to tlenek wodoru H2O. Czysta woda jest bezbarwna, bez smaku i zapachu. Wykazuje odczyn obojętny. Woda studzienna i wodociągowa, której używamy, zawsze zawiera pewną ilość soli mineralnych (składników nieorganicznych) oraz związków organicznych.

Czysta chemicznie woda nie przewodzi prądu elektrycznego. Woda wodociągowa czy studzienna posiada zawsze jakieś substancje rozpuszczone, które należą do elektrolitów i ulegają dysocjacji.

Reklama

 

Co się stanie, jeśli wodę poddamy elektrolizie?

Jeśli do zbiornika z wodą włożymy dwie elektrody – anodę i katodę – i podłączymy je do prądu elektrycznego, rozpocznie się elektroliza, czyli rozpad cząsteczek wody na jony wodorowe H+ i wodorotlenowe OH–. Reakcja jest odwracalna – po wyjęciu elektrod nastąpi wymieszanie i połączenie się jonów. Można jednak stworzyć dwie przestrzenie wypełnione wodą, odgrodzone membraną (grubą bibułą lub brezentem). Membrana będzie wówczas przepuszczała jony, a równocześnie zapobiegnie wymieszaniu się wody z obu przedziałów. W przestrzeni wokół anody zgromadzą się jony wodorowe, a wokół katody – jony wodorotlenowe.

 

Woda kwaśna i zasadowa

Woda w przedziale anodowym jest określana mianem wody martwej. Ma ona odczyn kwaśny. Woda kwaśna jest bogata w pęcherzyki gazu, klarowna, ma ostry zapach i kwaskowaty posmak. Woda zgromadzona w przedziale katodowym jest określana mianem wody żywej. Ma ona odczyn zasadowy. Jest bogata w wodorotlenowe jony i wodorotlenki.

 

Jak otrzymać wodę żywą i martwą?

Oba rodzaje wody wytwarza się w wyniku elektrolizy w aparacie zwanym aktywatorem. Pod wpływem reakcji chemicznych w dwóch oddzielnych pojemnikach powstają oba rodzaje wody.

Obecnie w Polsce są dostępne specjalne urządzenia do użytku domowego – elektrolizery, które służą do bezpiecznego uzyskiwania wody martwej i żywej. Są one produkowane między innymi na Litwie (np. przez firmę Burbuliukas). Elektrolizery są dostępne w sklepach ze zdrową żywnością. Można je tez kupić w byłych republikach ZSRR. Urządzenia są opatentowane i posiadają zezwolenie PZH.

 

Zastosowanie

Woda żywa (zasadowa) poprawia trawienie, likwiduje zaparcia, dodaje energii, zwalcza wrzody żołądka i dwunastnicy, przyspiesza gojenie ran oraz łagodzi dolegliwości alergiczne.

Woda martwa (kwasowa) ma działanie bakteriobójcze, opóźnia procesy starzenia, obniża ciśnienie tętnicze, koi system nerwowy i pielęgnuje skórę.