MENU:
Reklama
AZ Tape
AZ Tape
FITNESS.WP.PL
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

Wstrząs anafilaktyczny – boi się go alergik i nie tylko

Wstrząs anafilaktyczny – boi się go alergik i nie tylkoWstrząs anafilaktyczny (inaczej: anafilaksja) to najgroźniejszy objaw kliniczny alergii o charakterze ogólnoustrojowym, silna i bardzo gwałtowna reakcja, która może zagrażać życiu. Dochodzi do niej pod wpływem leków, pokarmów, jadu owadów błonkoskrzydłych (osy, pszczoły, mrówki, szerszenie) czy ukąszenia żmij. Może spowodować śmierć w następstwie obrzęku śluzówki krtani i zablokowania dróg oddechowych.

 

Wstrząs anafilaktyczny występuje co roku u około 1–3 proc. osób. Częściej zdarza się u ludzi młodych i u kobiet. U dorosłych wywołują go zwykle leki i użądlenia owadów, a u dzieci – pokarmy. U jednej trzeciej chorych nie udaje się ustalić czynnika powodującego anafilaksję.

 

Przykłady groźnych alergenów

Pokarmy i dodatki spożywcze: orzeszki ziemne i laskowe, ryby i owoce morza, cytrusy (dorośli); jaja kurze, mleko krowie, orzechy ziemne i laskowe, ryby, pszenica, soja (dzieci); konserwanty, barwniki, przyprawy

Medykamenty: niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. aspiryna), antybiotyki (penicylina, tetracyklina), cytostatyki, szczepionki i surowice, środki kontrastowe stosowane w radiologii, środki znieczulające, środki przeciwbólowe

Inne: lateks, alergeny wziewne (np. sierść konia), a także bodźce innego typu, na przykład zimno lub ciepło, wysiłek fizyczny oraz stres

Reklama
Reklama
Reklama

159,00 zł.

 

Objawy

Najgroźniejszy jest pełnoobjawowy zespół wstrząsu anafilaktycznego. Jest on stosunkowo rzadki. Składają się na niego:

  • złe samopoczucie
  • pobladnięcie
  • świąd dłoni i stóp ogarniający całe ciało
  • utrata przytomności
  • płytki i szybki oddech
  • wymioty
  • biegunka
  • zanikające tętno
  • znacznie obniżone ciśnienie tętnicze
  • poty i ochłodzenie kończyn

Klasyczny przebieg wstrząsu anafilaktycznego obejmuje narastające duszności, uderzenia gorąca, osłabienie, obrzęki (twarz, błony śluzowe) i wysypki (szyja, twarz). Konsekwencją są trudności przy połykaniu i napady astmy oskrzelowej.

Im wcześniej pojawiają się pierwsze alergiczne reakcje, tym cięższy jest ich przebieg.

Objawy ujawniają się najczęściej w kilka minut lub nawet sekund po kontakcie z alergenem i zwykle samoistnie ustępują. Zdarzają się także nawroty, tak zwane późne reakcje pojawiające się do 72 godzin od pierwszego wstrząsu – najczęściej po 8–12 godzinach (u około 1 proc. chorych).

U około 80–90 proc. chorych objawy rozwiniętego wstrząsu poprzedza pojawienie się zmian skórnych, na przykład wysypki (tzw. pokrzywki) po przyjęciu jakiegoś pokarmu lub leku.

 

Pierwsza pomoc

Choć objawy wstrząsu są odwracalne, a niekiedy ustępują nawet samoistnie, to najważniejsze jest szybkie podjęcie działania. W razie wstrząsu anafilaktycznego pomoc powinna być natychmiastowa. Jest to stosunkowo proste, gdy dochodzi do tego w placówce służby zdrowia (np. po zastrzyku czy podaniu środka znieczulającego).

Jeżeli u chorego po ukąszeniu lub zastrzyku pojawią się objawy reakcji anafilaktycznej, wówczas zakłada się opaskę uciskową powyżej miejsca ukąszenia/ukłucia. Równocześnie podaje się hydrokortyzon i wapń. W rozwiniętym wstrząsie podaje się adrenalinę (podskórnie) i leki przeciwhistaminowe (domięśniowo). Profilaktycznie osoby podatne na występowanie anafilaksji zawsze powinny mieć przy sobie zestaw do pierwszej pomocy.


Sklep Poradnia.pl poleca