Stając zimą przed lustrem, zazwyczaj nie mamy dużo powodów do zadowolenia – a wręcz przeciwnie – niekorzystny wygląd sprawia, że jesteśmy przygnębieni i apatyczni. Rezygnujemy też ze spacerów, przesiadując w zamkniętych pomieszczeniach, co również nie służy dobrej kondycji, a także urodzie. Taki gnuśny, szary wizerunek listopadowej codzienności ożywia się w grudniu za sprawą przedświątecznej krzątaniny. Wtedy zajęci różnymi sprawami nie mamy czasu na rozpamiętywanie swojego wyglądu, a tym bardziej na zabiegi mogące pomóc włosom i skórze. To błąd!

 

Właśnie jesienią musimy znaleźć wolną chwilę na odżywczą maseczkę, na masaż stóp, na wizytę u fryzjera czy w salonie kosmetycznym, bo ładny wygląd daje dobre samopoczucie, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i kondycję.

Rozsądne, systematyczne dbanie o swój wygląd powinno być nierozłącznie związane z troską o zdrowie. Ktoś, kto wie, że chcąc mieć gładkie, piękne dłonie, musi zimą nosić ciepłe rękawiczki – to „przy okazji” chroni je przed chłodem i zmniejsza ryzyko przeziębienia. Podobnie jest z ochroną ust przed pękaniem. Jeżeli odpowiednio dobrane kosmetyki skutecznie zabezpieczają usta przed pierzchnięciem i wysychaniem, to przez nabłonek takich pięknych, zdrowych ust nie są w stanie wniknąć chorobotwórcze wirusy i bakterie. Pamiętajmy o tym, że nasza skóra to wspaniały płaszcz, którego rolą jest m.in. obrona organizmu przed niekorzystnym wpływem różnych czynników środowiska zewnętrznego. Jeżeli skóra jest odpowiednio nawilżona, natłuszczona, elastyczna i bez ubytków, to spełnia swoje ważne, fizjologiczne funkcje. To także nasza wizytówka, bowiem stan skóry, a także włosów decyduje o wyglądzie. Oczywiście, musimy im pomóc – m.in. przez codzienne zabiegi higieniczne, bo na brudnej skórze z łatwością rozwijają się różne bakterie i grzyby, a przetłuszczone włosy wyjątkowo szpecą. Skóra i włosy potrzebują też dodatkowej pielęgnacji – odpowiednich kremów, balsamów, odżywek oraz zabiegów kosmetycznych, gdyż wiek, różne schorzenia przewlekłe, a także przebywanie w trudnych warunkach pogodowych (mróz, silny wiatr, nagłe skoki temperatur przy wchodzeniu do ciepłych pomieszczeń) znacznie je osłabiają.

Jeżeli nieobce są nam idee medycyny przeciwdziałającej starzeniu się, tym lepiej zrozumiemy potrzebę dbania o swój wygląd. Pamiętajmy, że uroda z jednej strony podnosi naszą samoocenę i pozytywnie wpływa na samopoczucie, a z drugiej strony korzystnie wymusza na nas inne, prozdrowotne działania. To także dla urody musimy przestrzegać odpowiedniej diety i stosować się do zasad zdrowego stylu życia. Dlatego w zimowym, starannie dobranym jadłospisie nie może zabraknąć warzyw, owoców, ryb, orzechów, oliwy i chudego nabiału. Trzeba też pamiętać o tym, że zarówno nadmiar alkoholu, jak i ciężkostrawnych potraw nie służą atrakcyjnemu wyglądowi skóry.

Reklama

 

Podstawowe zasady nakazują:

  • pić 2 litry wody dziennie, aby nawilżyć skórę „od środka”,
  • dostarczać organizmowi naturalnych, odżywczych składników,
  • spożywać produkty zawierające witaminy oraz minerały,
  • nosić ciepłą odzież i obuwie z naturalnych surowców,
  • dbać o codzienną higienę całego ciała oraz włosów, stosując dobre kosmetyki,
  • używać kosmetyków do ochrony ust, twarzy i dłoni, dostosowanych do warunków pogodowych,
  • utrzymywać aktywność fizyczną – także na świeżym powietrzu, ale bez ryzyka nadmiernego wychłodzenia się,
  • korzystać z profesjonalnych porad oraz zabiegów w salonach kosmetycznych.

Każda dbająca o swój wygląd osoba musi też pamiętać, że uśmiech, pogoda ducha i życzliwość wobec innych to cechy, które zawsze dodają uroku i blasku.

 

Lek. med. Alina Rewako