UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Serwatka: znakomita dla zdrowia

  To jest nie prawda ze noe moze pan tolerpwac serwatki . Moze to pic kazdy bez wzglendo na dolegliwosci czy chorobe
  Wanda
 • Błonnik i przyjazne bakterie

  Brałam błonnik razem z probiotykiem acidolac, żeby poprawić perystaltykę jelit i pozbyć się przykrych i strasznie uciążliwych zaparć. Powiem szczerze,...
  chmura
 • Przedwczesny wytrysk – wstydliwy problem

  Jakbym czytał o sobie ;) Na początku lekarz dał mi viagrę, ale i tak kazał brać po pół tabletki, więc przerzuciłem się na te tabletki, co Ty, żeby nie...
  bartolo
 • Dyspepsja, czyli niestrawność

  " Oprócz zmian w sposobie odżywiania pacjent powinien przyjmować leki hamujące wydzielanie kwasu solnego"
  ???
  Przy niestrawności, kiedy ewidentnie brak ...
  Sal

Zanokcica – palec w opresji

Zanokcica – palec w opresjiZanokcica, po łacinie paronychia, jest ropnym zapaleniem wału paznokciowego, czyli tkanek otaczających paznokieć. To bolesne schorzenie. Może zaatakować zarówno paznokcie u rąk, jak i u nóg. Niekiedy obejmuje kilka palców. Sprawcami zapalenia są bakterie, głównie gronkowiec złocisty oraz paciorkowce.

 

Do zakażenia okołopaznokciowego dochodzi wskutek drobnego skaleczenia lub zadrapania opuszka palca bądź uszkodzenia samego paznokcia. Bardzo często zakażenie bywa również powikłaniem zabiegów pielęgnacyjnych typu manicure lub pedicure, nieudolnie przeprowadzanych w domu. Sprzyja mu także grzybica paznokci i ich wrastanie oraz brak higieny.

Reklama
Reklama

 

Przebieg zakażenia może być bardzo gwałtowny. Kiedy proces zapalny rozwija się wręcz błyskawicznie, wtedy mówi się o zanokcicy ostrej. W ciągu doby może ona objąć cały wał paznokciowy. W zanokcicy przewlekłej zapalenie toczy się wolniej, ale ostatecznie skutek jest w obu przypadkach taki sam: tętniący ból palca przy opuszczeniu ręki, obrzęk i bolesny pęcherzyk wypełniony ropą. Zanokcica, której się nie leczy, nie musi wcale ograniczać się do wału paznokciowego. Czasami obejmuje również macierz paznokcia i położone pod nią tkanki.

Do lekarza trzeba się więc udać, choć w początkowej fazie zapalenia skutkują czasem domowe sposoby – moczenie palca w roztworze sody lub w mydlinach. Ropień jest jednak wskazaniem do kontaktu z lekarzem. Wymaga otwarcia, podania środków przeciwzapalnych, a nawet antybiotyków. Chirurg przecina postały ropień i zakłada sączki. Czasem, gdy ropa gromadzi się pod płytką paznokciową, konieczne bywa usunięcie paznokcia – częściowe lub całkowite.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA