Zanokcica, po łacinie paronychia, jest ropnym zapaleniem wału paznokciowego, czyli tkanek otaczających paznokieć. To bolesne schorzenie. Może zaatakować zarówno paznokcie u rąk, jak i u nóg. Niekiedy obejmuje kilka palców. Sprawcami zapalenia są bakterie, głównie gronkowiec złocisty oraz paciorkowce.

 

Do zakażenia okołopaznokciowego dochodzi wskutek drobnego skaleczenia lub zadrapania opuszka palca bądź uszkodzenia samego paznokcia. Bardzo często zakażenie bywa również powikłaniem zabiegów pielęgnacyjnych typu manicure lub pedicure, nieudolnie przeprowadzanych w domu. Sprzyja mu także grzybica paznokci i ich wrastanie oraz brak higieny.

Reklama

 

Przebieg zakażenia może być bardzo gwałtowny. Kiedy proces zapalny rozwija się wręcz błyskawicznie, wtedy mówi się o zanokcicy ostrej. W ciągu doby może ona objąć cały wał paznokciowy. W zanokcicy przewlekłej zapalenie toczy się wolniej, ale ostatecznie skutek jest w obu przypadkach taki sam: tętniący ból palca przy opuszczeniu ręki, obrzęk i bolesny pęcherzyk wypełniony ropą. Zanokcica, której się nie leczy, nie musi wcale ograniczać się do wału paznokciowego. Czasami obejmuje również macierz paznokcia i położone pod nią tkanki.

Do lekarza trzeba się więc udać, choć w początkowej fazie zapalenia skutkują czasem domowe sposoby – moczenie palca w roztworze sody lub w mydlinach. Ropień jest jednak wskazaniem do kontaktu z lekarzem. Wymaga otwarcia, podania środków przeciwzapalnych, a nawet antybiotyków. Chirurg przecina postały ropień i zakłada sączki. Czasem, gdy ropa gromadzi się pod płytką paznokciową, konieczne bywa usunięcie paznokcia – częściowe lub całkowite.