Zapalenie żył jest chorobą, która z reguły występuje w kończynach dolnych, jednak zdarza się, iż pojawia się również w kończynach górnych. Polega na powstawaniu stanów zapalnych ścian żył głębokich lub powierzchownych. Schorzenie to częściej dotyka kobiet, gdyż ciąża i stosowanie środków antykoncepcyjnych sprzyja ich rozwojowi.

 

Zapalenie żył na ogół występuje w żylakowato zmienionych żyłach. Rozróżniamy dwa ich rodzaje:

  • zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych (narażone są żyły znajdujące się pod powierzchnią skóry, w których następuje zwolnienie przepływu krwi, dochodzi również do powstania skrzeplin oraz stanów zapalnych).
  • zakrzepica żył głębokich (narażone są żyły leżące głębiej między mięśniami, w których powstający zakrzep może powodować niebezpieczną zatorowość płucną ze względu na przemieszczanie się materiału zatorowego do płuc).

Reklama

 

Objawy zakrzepowego zapalenia żył powierzchownych:

  • wysypka w okolicy zmienionych zapalnie żył
  • zaczerwienienie skóry wzdłuż żyły chorobowo zmienionej
  • bolesność, twardość oraz wrażliwość skóry okolic żyły
  • swędzenie
  • opuchlizna
  • pęcherze
  • podwyższona temperatura ciała

 

Objawy zakrzepicy żył głębokich:

  • ból, opuchlizna i wrażliwość na dotyk
  • obrzęk
  • nadmierna ciepłota kończyny
  • stan gorączkowy
  • owrzodzenie (jako następstwo przedłużającej się choroby)

 

Przyczyny zapalenia żył powierzchownych

Do najczęstszych przyczyn zapalenia żył powierzchownych można zaliczyć zapalenie żylaków. Najbardziej narażone na ten stan są kobiety w ciąży oraz panie stosujące środki antykoncepcyjne i będące w trakcie hormonalnej terapii zastępczej. Również długotrwałe unieruchomienie i okres pooperacyjny mogą się przyczyniać do powstawania zapalenia żył. Schorzenie to może także powstawać samoistnie (dotyczy najczęściej żyły odstrzałkowej lub odpiszczelowej) lub w wyniku długiego przebywania w pozycji siedzącej (praca wymagająca długiej pozycji siedzącej, na przykład za biurkiem lub za kierownicą samochodu). Niekiedy do zapalenia żył powierzchownych dochodzi na skutek zabiegów medycznych, na przykład wprowadzenia cewnika i wenflonu lub substancji drażniącej śródbłonek żyły. Zapalenie żył powierzchownych może mieć tendencję do nawracania (w tym samym miejscu bądź w innym) i wówczas jest nazywane nawracającym lub wędrującym zakrzepowym zapaleniem żył. Niestety, nawracanie zapalenia żył może być również objawem choroby nowotworowej.

 

Przyczyny zapalenia żył głębokich

Do zapalenia żył głębokich dochodzi często na skutek zaburzenia w przepływie krwi (ucisk naczyń żylnych) lub zmian w śródbłonku naczyniowym. Do głównych przyczyn ich występowania można zaliczyć także: poważne zabiegi operacyjne (zwłaszcza okolic miednicy i kończyn dolnych). urazy miednicy, kości udowej, porażenie lub niedowład kończyn dolnych oraz choroby nowotworowe.

Do zakrzepicy żył głębokich w obrębie kończyn górnych dochodzi sporadycznie. Przyczyną jej występowania są wtedy najczęściej: złamanie obojczyka powodujące ucisk żył (pachowej i/lub podobojczykowej), powiększenie węzłów chłonnych lub obecność cewnika.

 

Leczenie

W przypadku zapalenia żył powierzchownych nie jest konieczne leczenie, a objawy zazwyczaj ustępują samoistnie. Aby jednak przyśpieszyć ten proces, można stosować żele lub maści przeciwbólowe, bądź – w przypadku silnego bólu – środki doustne. Pomocne jest również zakładanie opatrunków uciskowych, a po ustąpieniu obrzęków – noszenie podkolanówek lub pończoch uciskowych. W przypadku osób unieruchomionych zalecane jest stosowanie hiperycyny (środka przeciwzakrzepowego).

Przy zakrzepicy żył głębokich należy jak najczęściej chodzić, a w chwilach odpoczynku w pozycji leżącej nogi trzymać uniesione. Chory w pierwszym etapie leczenia powinien również stosować opaski uciskowe, a następnie pończochy uciskowe (należy je nosić przez cały dzień). Leczenie polega także na podawaniu heparyny (w zastrzykach) lub doustnych leków przeciwkrzepliwych. Przy stosowaniu leków przeciwkrzepliwych trzeba u chorego, minimum raz na 4 tygodnie, badać krew z oznaczeniem INR, wskazującym na to, czy dawki podawanego leku są na prawidłowym poziomie.