UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Serwatka: znakomita dla zdrowia

  To jest nie prawda ze noe moze pan tolerpwac serwatki . Moze to pic kazdy bez wzglendo na dolegliwosci czy chorobe
  Wanda
 • Błonnik i przyjazne bakterie

  Brałam błonnik razem z probiotykiem acidolac, żeby poprawić perystaltykę jelit i pozbyć się przykrych i strasznie uciążliwych zaparć. Powiem szczerze,...
  chmura
 • Przedwczesny wytrysk – wstydliwy problem

  Jakbym czytał o sobie ;) Na początku lekarz dał mi viagrę, ale i tak kazał brać po pół tabletki, więc przerzuciłem się na te tabletki, co Ty, żeby nie...
  bartolo
 • Dyspepsja, czyli niestrawność

  " Oprócz zmian w sposobie odżywiania pacjent powinien przyjmować leki hamujące wydzielanie kwasu solnego"
  ???
  Przy niestrawności, kiedy ewidentnie brak ...
  Sal

Zaparcia u niemowląt – jak pomóc maluchowi?

Zaparcia u niemowląt – jak pomóc maluchowi?Niepokój, prężenie się i nieustający, głośny płacz – te objawy są znane większości młodych rodziców. W ten sposób niemowlę sygnalizuje dyskomfort, często związany z problemami z wypróżnieniem.

 

Zanim jednak zaczniemy panikować i wlewać w malucha herbatki z kopru włoskiego, zastanówmy się, jak często dziecko oddaje stolec. U niemowląt (do 6 miesiąca życia) wypróżnienia mogą się pojawiać raz na 2–3 dni, a bywa, że defekacja ma miejsce zaledwie raz na tydzień. Dopiero po tym czasie, jeśli widzimy, że niemowlę wyraźnie cierpi, ma twardy brzuch, a jego kupy są suche i zbite, możemy zacząć mówić o zaparciach.

 

Przyczyny

Jeśli dziecko jest karmione piersią, problem może stanowić dieta mamy. Najprawdopodobniej jest w niej za mało błonnika, a mama pije niewiele wody. Wodę i herbatki ziołowe można podawać także maluchowi, aby ułatwić wypróżnianie. Porcja dodatkowych płynów nie powinna przy tym przekraczać ilości mleka spożytego przez dziecko w ciągu całego dnia.

Jeśli niemowlę jest karmione mlekiem modyfikowanym, problem może stanowić złe przygotowanie mieszanki. Często proporcje między wodą a proszkiem są złe – proszku jest zbyt dużo, a wody zbyt mało. Czasami trzeba także zmienić mieszankę (wszelkie zmiany tego typu powinny być ustalane z lekarzem pediatrą).

 

Inne przyczyny zaparć, które zdiagnozować może tylko lekarz, to:

 • zespół drażliwego jelita

 • wady rozwojowe (na przykład zwężenie odbytu lub wydłużenie okrężnicy)

 • choroby układu nerwowego

 • choroby metaboliczne

Reklama
Reklama

 

Jak pomóc?

U dzieci karmionych piersią wystarczy modyfikacja sposobu odżywiania się mamy. W przypadku dzieci starszych, które do jadłospisu mają już wprowadzane inne produkty, warto wspomóc proces trawienia, podając krem z suszonych śliwek, tartą marchewkę czy soki owocowe. Pamiętajmy jednak, że dla delikatnego i małego żołądka malucha sam sok może stanowić osobny posiłek – jeżeli podamy go zbyt dużo, nie oczekujmy, że dziecko zje potem coś jeszcze.

 

W przypadku nawracających zaparć, warto z diety wyeliminować lub mocno ograniczyć banany, dynię, czekoladę i gotowaną marchewkę. Jeśli objawy nie ustępują, należy zwrócić się o pomoc do pediatry.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA