Medycyna estetyczna szczyci się coraz lepszymi rozwiązaniami technologicznymi. Zabiegi z użyciem lasera stały się wybawieniem dla osób borykających się z problemami skórnymi. Mają mnóstwo zalet: są bezbolesne, skuteczne i trwałe. Na czym dokładnie polegają i czy są jakieś przeciwwskazania do ich wykonywania?

 

W dzisiejszych czasach lasery znalazły swoje zastosowanie zarówno w medycynie, jak i w kosmetologii. W gabinetach kosmetycznych największym zainteresowaniem cieszą się zabiegi usuwania zmian barwnikowych i naczyniowych oraz głębokich zmarszczek, a także depilacja laserowa. Najnowsze badania udowodniły, iż dzięki odpowiednio dobranym parametrom wiązki świetlnej można pobudzić wzrost liczby włókien kolagenowych oraz elastyny, poprawić ukrwienie, dotlenić skórę oraz uregulować procesy barwnikotwórcze.

Reklama

 

Depilacja laserowa

Usuwanie zbędnego owłosienia za pomocą lasera jest obecnie najpopularniejszym zabiegiem medycyny estetycznej. Depilację przeprowadza się za pomocą termolizy selektywnej, czyli przekształcenia wiązki światła w energię cieplną. W odpowiednio dobranej temperaturze zniszczeniu ulega zarówno meszek włosa, jak i macierz, która odpowiada za prawidłowy wzrost włosa oraz za produkcję barwników. W trakcie jednego zabiegu można usunąć około 30 proc. włosów. Na wyniki depilacji duży wpływ ma rodzaj owłosienia (jego barwa i grubość). Najłatwiej usunąć włosy ciemne ze względu na dużą zawartość melaniny. W przypadku włosów jasnych bądź siwych zabieg jest mniej skuteczny. Depilacja laserowa powinna być wykonana kilkakrotnie, by całkowicie pozbyć się zbędnego owłosienia. Jej efekty są trwałe.

Niestety, z depilacji laserowej nie mogą korzystać wszyscy. Przeciwwskazaniem jest cukrzyca, nieustabilizowane ciśnienie tętnicze oraz stosowanie niektórych terapii hormonalnych lub maści sterydowych. Również kobiety w ciąży, a także osoby z intensywną opalenizną powinny zrezygnować z tej metody depilacji.

 

Zmiany barwnikowe i tatuaże

Za pomocą termolizy selektywnej można usuwać zmiany barwnikowe skóry oraz tatuaże. Światło lasera ma za zadanie dotrzeć do źródła problemu, nie naruszając zdrowej skóry. Komórki zawierające melaninę (czyli te w zmianach skórnych) po odpowiednim podgrzaniu zostają usunięte. W podobny sposób można się również pozbyć niechcianych tatuaży. Efekt tych zabiegów zależy od wielkości zmian barwnikowych oraz od ich głębokości. W przypadku tatuaży dochodzi również kwestia ilości kolorów i rodzaju preparatów użytych do ich wykonania. Zanik barwnika czarnego i niebieskiego można zauważyć już po około 3–4 zabiegach. Jeśli kolorów było więcej, liczba zabiegów się odpowiednio zwiększy.

Laserowe usuwanie zmian barwnikowych oraz tatuaży jest w zasadzie bezbolesne. Mogą jednak wystąpić takie dolegliwości, jak pieczenie oraz swędzenie skóry. Ponadto po zabiegach przez kilka tygodni należy unikać bezpośredniego wystawiania skóry na słońce, dlatego najlepiej wykonywać je w sezonie jesienno-zimowym. Przeciwwskazaniami są ciąża, cukrzyca, bielactwo skóry, mocna opalenizna oraz infekcja w miejscu występowania zmian barwnikowych.

 

Usuwanie zmian naczyniowych

Wiązka światła o określonej długości jest pochłaniana przez czerwony barwnik krwi, czyli hemoglobinę, a następnie krew niszczy ściankę naczynia krwionośnego. Po pewnym czasie organizm sam usuwa zniszczony fragment naczynia. Liczba potrzebnych zabiegów zależy od ilości, głębokości, średnicy oraz koloru naczyń. Przeciwwskazaniami do ich wykonania są choroby: padaczka, cukrzyca, nowotwory, a także zaburzenia krzepliwości krwi oraz zmiany wirusowe lub bakteryjne na skórze.